Sömürge hukukunu ret

Colemêrg kayyum

Colemêrg kayyum

  • Colemêrg Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Sıdık Akış’ın gözaltına alınıp tutuklanması ve belediyenin işgal edilerek kayyum atanması ardından başlayan protesto eylemleri devam ediyor. 
  • Türk hükümetinin zorbalığına DEM Parti ve DBP eşbaşkanları öncülüğünde Colemêrg'deki direnişe parelel olarak hem Ankara'da hem de dieğer kentlerde çeşitli eylem ve girişimler sürüyor. 
  • Eşbaşkan Bakırhan, Kürt'e sömürge hukukunu uygulayan bu faşizan zihniyet karşısında direneceklerini belirterek, "Eşbaşkanlarımıza sahip çıkacağız. Hakkari halkına layık olmaya çalışacağız" dedi. 

Colemêrg’te irade gaspına karşı kentteki protestolar günboyu devam ederken, DEM Parti Eşbaşkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanları Keskin Bayındır ve Çiğdem Kılıçgün Uçar, kentteki sivil toplum örgütleriyle buluşmalarının ardından sokaklara çıkarak, devlet güçlerinin engeline rağmen halkla buluştu. 

DEM Parti Eşbaşkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, DBP Eşbaşkanları Keskin Bayındır ve Çiğdem Kılıçgün Uçar, kentteki Sivil Toplum Örgütleri ve meslek odalarıyla bir araya geldi. KESK Şubeler Platformu binasında yapılan toplantıda, kayyum gaspı ve önümüzdeki süreç ile ilgili bilgi alışverişinde bulunuldu. Hatimoğulları, “Kayyum atanması, demokrasiye, Kürtlere darbedir. Valilik önündeki asker fotoğrafı bir darbe görüntüsüdür. Halkın iradesi tanımamak konusunda adeta ant içmişçesine kayyum politikasını sürdürme konusunda vmesajları açıktır. Buradan kendilerini uyarıyoruz. Kayyum rejimi kabul edilemez. AKP, Erdoğan ve küçük ortağı, ülkeyi uçurumun derinliklerine sürüklüyor. Bu meşru değildir, darbedir. Kayyum rejimine karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu iktidar gayrimeşrudur” diye konuştu. 

 

 

Colemêrg'i seçmelerinin sebebi var

Eşbaşkan Bakırhan da kayyum atamanın bir işe yaramadığını 31 Mart’taki seçimin bir kez daha ortaya koyduğunu hatırlatarak, şunları söyledi: "Kurdistan ve Türkiye halkları bu irade gaspçılarına bu yolsuzluk ve usulsüzlükle zulümle bu ülkeyi yönetenlere bir sarı kart gösterdi. Belli ki onlar kırmızı kart görmek istiyorlar. Biz de bu zulüm düzenin bitmesi için mücadelemizi kararlılıkla devam ettireceğiz. Colemêrg çok önemli, stratejik bir yerdir. Onların bu onurlu ilimize kafayı takmalarının bir sebebi var. Tabii ki duruşu, her seçimde üç milletvekili çıkarması, onların yüreğinde yaradır. Colemêrg halkının 40 yıldır sürdürdüğü onurlu direniş onları rahatsız ediyor. Colemêrg, Irak ve İran’a sınır olan, onların iştahını kabartan bir kentimizdir. Kriminal işlerle uğraşıyorlar. Mafya ve çetelerle kol kola siyaset yapıp buradan geçirdikleri uyuşturucuyla ktidarlarını ayakta tutmaya çalışıyorlar. Suç İşleri Bakanı'nın o geçişler için önemsediği kentlerden birisi Colemêrg’tir. Birçok sebepten dolayı burayı gözlerine kestirip kayyum atadılar. Şimdi soruyorum; Kürt ne yapsın? ‘belediye başkanlarının davası vardır’ diyorlar. Davası olmayan insan mı bıraktınız? Sadece dava yalanıyla Türkiye kamuoyunu kandırmaya çalışıyorlar.”