Son 200 yılın en şiddetli yağışları

Dünya Haberleri —

15 Temmuz 2021 Perşembe - 15:35

  • Almanya, Belçika ve İsviçre’de şiddetli yağış nedeniyle can kayıpları ve büyük maddi hasar yaşandı. Birçok ev ve işyerini su bastı, yollar göle dönüştü. Almanya’da şimdiye kadar ez az 42 kişinin hayatını kaybettiği, onlarca kişinin ise kayıp olduğu bildirildi.

 

Yoğun yağışlar Almanya, Belçika ve İsviçre’yi etkisi altına aldı. Son 200 yılın en şiddetli yağışları nedeniyle nehirler taştı, caddeler sel altında kaldı. Birçok ev iş yerinin sular altında kaldığı, can ve maddi hasarın büyük olduğu bildiriliyor.

Yağışların en fazla etkilediği Almanya’nın batı bölgesinde şimdiye kadar en az 42 kişi hayatını kaybederken, onlarca kişinin kayıp olduğu bildirildi. Afet durumu nedeniyle olağanüstü halin ilan edildiği Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde itfaiye ekipleri olaylara müdahale etmekte zorluk çekiyor.

foto: twitter

Sadece Düsseldorf’ta 300’den fazla su baskını ihbarı yapıldı, birçok kişi çatılarda kurtarılmayı bekledi. A61 otobanı sular altında kalması nedeniyle trafiğe kapatıldı. Euskirchen kenti yakınlarında bir barajın çökme riski bulunduğu belirtildi. Ren ve Main nehirlerinde son 200 yıldır görülmeyen yükseklikte su seviyesi artışı sonucu bazı kamplar tahliye edildi.