Sonucu elenenler belirleyecek

Dünya Haberleri —

11 Nisan 2022 Pazartesi - 21:30

Fransa cumhurbaşkanlığı seçimleri

Fransa cumhurbaşkanlığı seçimleri

  • Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimi beklendiği ikinci tura kaldı. Macron ve Le Pen 24 Nisan'da yarışacak. İlk turda elenen adayların olası desteği ise seçimin kaderini belirleyecek. Aşırı sağcı Zemmour ikinci turda Le Pen’i işaret ederken, solcu Melenchon ise “Tek oyumuz Le Pen’e gitmeyecek” dedi. 

SELMA AKKAYA / PARİS

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimleri için yarışan 12 adaydan Macron yüzde 28, aşırı sağcı Le Pen ise yüzde 23 oy ile ikinci tura kalmayı başardı. Boyun Eğmeyen Hareketi’nin lideri Melenchon yüzde 20 oy alsa da parçalı duruş sola kaybettirdi. 

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu için seçmenler Pazar günü sandık başına gitti. Yüzde 74 oranında katılımın olduğu seçimlerde 4’ü kadın 12 aday yarıştı. Adaylar şunlardı: Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi'nin (RN) lideri Marine Le Pen, solcu ittifakın adayı Boyun Eğmeyen Fransa Hareketi'nin (LFİ) lideri Jean Luc Melenchon, aşırı sağcı ve nefret söylemleriyle gündemde olan Yeniden Fetih Partisi lideri Eric Zemmour, Yeşiller Partisi'nin (EELV) Genel Sekreteri Yannick Jadot, merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisi'nden (LR) Paris’in de içinde bulunduğu İle-de-France bölgesinin Başkanı Valerie Pecresse, Sosyalist Partisi'nden (PS) Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Komünist Partisi'nin (PCF) Genel Sekreteri Fabien Roussel, Yeni Antikapitalist Partisi (NPA) Sözcüsü Philippe Poutou, Resistance Partisi’sinden Jean Lassalle ve İşçi Mücadelesi (Lutte Ouvriere) Partisi'nden Nathalie Arthaud ve Milletvekili Nicolas Dupont-Aıgnan.