Sosyalistlere siyasi soykırım

14 Ocak 2021 Perşembe - 19:03

  •  Türk iktidarı, HDP bileşeni siyasi partilere yönelik siyasi soykırım operasyonlarını sürdürüyor. Neredeyse ayda bir toplu gözaltı ve tutuklamalarla karşı karşıya kalan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) dün bir kez daha Türk devlet güçleri ve yargısının operasyonuna maruz kaldı.
  •  İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı üzerinden uydurulan operasyon kapsamında 52 kişi için gözaltı kararı verildi. 12 ilde parti merkezleri, kurumlar, ajans büroları ve evler basıldı. Kapıları kıran, terör estiren devlet güçleri, aralarında ESP Eşbaşkanı Özlem Gümüştaş’ın da bulunduğu 48 kişiyi gözaltına aldı.

 

ESP Eşbaşkanı Özlem Gümüştaş, Etha muhabiri Pınar Gayıp’ın da aralarında bulunduğu 48 kişi gözaltına alındı. ESP, BEKSAV ve ETHA bürolarına çalışanlarının refakati olmadan kapıları kırılarak girildi. ETHA’nın bilgisayar hard disklerine el konuldu. 

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı talimatı ile 12 ilde siyasi parti merkezleri ve ev baskınları yapıldı. Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eşbaşkanı Özlem Gümüştaş, ETHA muhabiri Pınar Gayıp, HDP PM üyesi Sıtkı Güngör’ün aralarında bulunduğu çok sayıda kişi alındı. 52 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği öğrenildi. Ankara’nın Çankaya ilçesi Mithatpaşa Caddesi’nde bulunan ESP Genel Merkezi olmak üzere partinin İzmir ve İstanbul İl Binası ile İzmir Bayraklı ilçe binası, ETHA İstanbul Bürosu, Bilim, Eğitim, Estetik, Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) da polisler tarafından basıldı. Ankara Mithatpaşa Caddesi’nde bulunan ESP Genel Merkezi de polisler tarafından basıldı. Gece saatlerinde baskın düzenleyen polis, mahalle muhtarı ve bina yöneticisini de alarak parti binasına girdi. Polisin partililerin refakati olmadan büroya girdikleri belirtildi. Parti binasından evraklar alan polis, 4 saat süren arama ardından binadan çıktı. 

ESP Genel Merkezi basıldı

 ESP Genel Merkezi’ne kapının anahtar deliğini zorlayarak baskın yapan polisler, aralarında devrimci yazar Kutsiye Bozoklar’ın (Işık Kutlu) da olduğu çok sayıda fotoğrafa el koydu. Sosyalist Kadın Meclisi (SKM) ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SDGF) bayraklarını söken polisler, partinin yönetim odasında yer alan bilgisayar, çok sayıda resmi evrak ve yayına da el koydu.

Parayı da çaldılar

Gece saatlerinde yapılan operasyonda ETHA’nın İstanbul’un Aksaray ilçesinde bulunan bürosunun kapısı kırılarak içeriye girildi. Polis, ajansın fotoğraf makinesi ve kameralarında bulunan hafıza kartlarıyla bilgisayarlarının hard disklerine el koydu. Ajans çalışanları ve avukatlarının refakati olmadan yapılan aramada bilgisayar kasalarının kırıldığı ve büroda bulunan 6 bin 600 TL’ye el konulduğu da aktarıldı. 

Albüm kayıtlarına da

 İstanbul Kadıköy’de bulunan Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı’nın (BEKSAV)binası da gece polis tarafından basıldı. BEKSAV’ın stüdyosunu da basan polis, vakıf bünyesinde çalışma yürüten Vardiya Müzik Grubu’nun yeni albüm kayıtlarına, kamera ve bilgisayarlara el koydu.

Binanın kapıları kırıldı

 Polis, İzmir Yamanlar’da bulunan ESP Bayraklı İlçe Örgütü binasına kapısını kırarak girdi. ESP İl Örgütü binasına yapılan baskında partinin tabelası parçalandı.

Öte yandan Bayraklı ilçesinde bulunan özel bir hastanede dün öğlen saatlerinde kasık fıtığı ameliyatı geçiren Asil Benler’in evine saat 01.00 sıralarında giden polisler, hastaneye gelerek kendisini gözaltına almak istedi. Yürüme, yeme, içme ve lavabo ihtiyaçlarını tek başına karşılamakta zorluk çeken Benler’in taburcu olması durumunda Emniyet’e götürüleceği belirtildi. Dikişlerin yırtılması ve kanama tehlikesinin devam ettiği kaydedilen Benler’in kaldığı hastanedeki polislerin bekleyişi sürüyordu.

Amed’de ise ESP’li Zindan Dorudemir, gece çalıştığı işyerinden gözaltına alındı. 

İsimleri öğrenilenler

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şöyle: ESP Eşbaşkanı Özlem Gümüştaş, ETHA Muhabiri Pınar Gayıp, HDP PM üyesi Sıtkı Güngör, SKM MYK üyesi Satiye Ok, ESP İl Eşbaşkanı Ezgi Bahçeci, HDP İstanbul İl Örgütlenme Eş Sözcüsü Pınar Türk, Avukat Kamil Ağaoğlu, Zindan Dorudemir, Alev Özkiraz, Ozan Özgenler, Kerim Altınmakas, Tuncay Kılıç, Rıdvan Coşkun, Nesrin Salduz, Kutay Soybil, Efe Özcan, Hakan Kafadar, Nazlı Masatçı, Orçun Masatçı (Karantinada olduğu için gözaltına alınmadı), Mehmet Küçükgünaydın, Yunus Kara, Medine Çam, Burak Yılmaz, Meliha Kayacı, Deniz Bakır ve Ceren Çoban. İZMİR

ESP: Bir adım öne atılma zamanı

ESP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), siyasi soykırıma tepki göstererek, ”Faşizmin vurduğu yer çaremiz olacak yerdir.  Faşizmi yıkmak için bir adım öne atılma zamanıdır” dedi.

ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, İstanbul İl Eşbaşkanı Ezgi Bahçeci, HDP PM üyesi Sıtkı Güngör, ESP üyeleri, avukatlar, gazeteciler, tiyatrocular ve Kaldıraç Dergisi okurlarına yönelik gözaltı saldırısına tepki gösteren ESP MYK’sı, ”Saldırı kapsamında Ankara’daki Genel Merkezimiz, İstanbul’daki Genel Başkan İrtibat büromuz, İzmir İl binamız ve Bayraklı ilçe örgütü, Etkin Haber Ajansı (ETHA), Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) ve Yenikapı Tiyatrosu da polis tarafından basıldı. Parti tabelalarımız parçalandı, bilgisayarlar ve albüm kayıtları çalındı, ölümsüzlerimizin fotoğrafları tuvaletlere atıldı ve kurumlar kelimenin tam anlamıyla talan edildi” dedi.

Açıklamada, gözaltı saldırısının müptezel bir itirafçının önüne konan listeye imza atması sonucu yaşandığı kaydedilerek, ”Önceki operasyonlarda olduğu gibi, bu operasyonda da amaç aynıdır. Faşist diktatörlük sömürdüğü ve ezdiği kitlelerin ayaklanmasından, hesap sormasından korkmaktadır ve halkın örgütlü güçlerine saldırarak bu ihtimali elinden geldiğince boğmaya çalışmaktadır” denildi.

ESP MYK’sı tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: ”‘Bu gözaltılar hukuksuzdur’ demiyoruz, çünkü faşizmin hukukunun tam olarak bu olduğunu biliyoruz ve tam da bu yüzden meşruiyetimizi hukuktan değil, işçi sınıfı ve ezilenlerin çıkarlarından ve öfkesinden alıyoruz. 
Bu meşruiyet ile de devlete değil, halkımıza sesleniyoruz: İşsizlik, yoksulluk, baskı, yasak, taciz, tecavüz, istismar, inkar ve kayyumların canınıza tak ettiğini ve bir çıkış yolu aradığınızı biliyoruz. O çıkış örgütlenmektir. Elbette sendikalarda, derneklerde, okullarda ve yaşamın her alanında örgütlenmektir. Ama en çok ve en önce de devrimcilerin safında örgütlenmektir. Çünkü tüm sorunlarımızın çözümü bu faşist şeflik rejiminin yıkılmasına bağlıdır ve tepeden tırnağa örgütlü bir faşizm sandıkla veya mahkemelerle değil, ancak ve ancak yine tepeden tırnağa örgütlü bir devrimci hamle ile yıkılabilir.”

Devrimcilerin faşizmle nasıl mücadele edileceğini bildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: ”Tarihten bilir, kendi pratiklerinden bilir, eşyanın tabiatından bilir. Bu yüzden faşizmin vurduğu yer, aslında çaremiz olacak yerdir. Madem burjuva faşist devlet halkın devrimci güçlerine devamlı saldırma ihtiyacı hissetmektedir, o halde devrimci safları hızla doldurmak ve faşizme karşı mücadeleyi yükseltmek hepimizin sorumluluğu haline gelmektedir. Faşizmi yıkmak ve sosyalizme yürümek için bir adım öne atılma zamanıdır.”  İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.