Soy’unuzu tüketeceğiz!

15 Temmuz 2020 Çarşamba - 10:21

  • AKP-MHP ittifakının kadın düşmanı politikaları artarak devam ediyor. Amed’de bir kez daha Kürt Kadın Hareketi’ne karşı siyasi soykırım operasyonu yapıldı.

AKP-MHP hükümeti bir kez daha siyasi soykırım operasyonununa sarıldı. Amed ve Antep merkezli operasyonda TJA sözcüsü ve aktivistleri, gazeteci, sendikacı, sivil toplum örgütü üyeleri, belediye meclis üyesi, HDP, DBP yönetici ve üyelerinin de aralarında bulunduğu 50’yi aşkın kişi gözaltına alındı. Gözaltılar birçok kentte yapılan eylemlerle protesto edildi.

Türk devlet güçleri tarafından dün sabah gerçekleştirilen eş zamanlı ev baskınlarında Amed’de 20’yi aşkın kadın, Antep’te 33 kişi gözaltına alındı. Amed’de hedef yine kadınlar oldu. Sabah saatlerinde çok sayıda adrese eş zamanlı baskın yapıldı. Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu Sözcüsü ve Jinnews editörü Ayşe Güney, Özgür Kadın Hareketi (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan, Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) Eşbaşkanı Elif Haran, Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) üyesi Rabia Ateş, Bağlar Belediyesi Meclis Üyesi Penayir Çelik, Bağlar Belediyesi Meclis Üyesi Halime Bayram, HDP Yenişehir eski İlçe Eşbaşkanı Demet Özkara, Zekiye Güler, Figen Ekti, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Amed Şubesi Yöneticisi Rozerin Çatak, Emine Kaya, Dilan Yakut, Yenişehir Belediyesi Meclis üyeleri Gülşen Güneş ve Ronda Bat, Zeynep Suncak, Selma Metin, Tekoşîn Tekin ve Ruken Şehir’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kadın gözaltına alınarak İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. TJA’nın açıklamasına göre Amed’de 20 kadın gözaltına alındı, 3 kadın hakkında da yakalama kararı çıkarıldı.

TJA: İşgalci güçlere itaat etmeyeceğiz

Özgür Kadın Hareketi (TJA), kadınlara ve kadın haklarına yönelik saldırıların tırmandığını belirterek “AKP döneminde bu saldırılar 5 kat artmış bulunuyor. Bugün de yine kadınlara yönelik polis baskınıyla başladık güne” dedi. Sözcüleri Ayşe Gökkan ve çok sayıda kadının gözaltına alındığı soykırım operasyonunu kınayan TJA, “Kadın şahsında toplumun politik duruşunu yok etmek istiyorlar. AKP ve MHP çok iyi bilsin ki asla geri adım atmayacağız. Bizler TJA’lı kadınlar olarak, hiçbir zaman boyun eğmeyeceğiz ve işgalci güçlere itaat etmeyeceğiz. Direnmeye devam edeceğiz. Ayşe Gökkan ve tüm arkadaşlarımız biran önce serbest bırakılmalı” açıklamasında bulundu.

Rosa’dan yanıt

Amed’de, Türk İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun hedef gösterdiği Kürt kadınlarına 22 Mayıs’ta da siyasi soykırım operasyonu düzenlenmiş; Rosa Kadın Derneği’ne dönük soruşturma kapsamında gözaltına alınan 18 kişiden 14’ü tutuklanmıştı. Rosa Kadın Derneği 22 Mayıs’tan bu güne her 10 günde bir farklı çalışma ve mücadele alanlarından kadınların gözaltına alınıp, tutuklandığına dikkat çekerek, “Direnç gösteren kadınlara politik şiddet uygulayarak etkisiz kılmaya çalışıyor. Bizler tüm baskılara rağmen her gün kadın katledilen bu ortamda İstanbul Sözleşmesi yaşatır diyoruz! Çocuğun istismarının affına hayır diyoruz. Ayrıştırarak, kriminalize ederek etkisiz kılma çabalarına hayır diyoruz. Dün sokakta çocuk istismar affına omuz omuza hayır dediğimiz kadın arkadaşlarımızın bir an önce serbest bırakılması istiyoruz” dedi.

Bizim de mücadelemiz

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisleri, Demokratik Bölgelere Partisi (DBP) Kadın Komisyonu, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Kadın Meclisi, Kadınların Kurtuluşu, Sosyalist Dayanışma Platformu üyesi Kadınlar, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Kadın Meclisi, Yeşil Sol Kadınlar yaptıkları ortak yazılı açıklamayla gözaltılara tepki gösterdi. Kadınlar, “Bizi geçmişte yok sayan bu erkek egemen anlayışın devamcısı olan AKP de siyasi soykırım operasyonları ile bizleri yıldıracağını sanıyorsa en büyük yanılgı içine düşmüş demektir” dedi. Sokakları terk etmeyeceklerini kaydeden kadınlar, “Gözaltındaki arkadaşlarımızın verdiği mücadele bizim de mücadelemizdir. Bizi yok sayanlara boyun eğmedik, eğmeyeceğiz, itaat etmedik, etmeyeceğiz. Sesimizi kısmak isteyenlere karşı ‘Varız, Buradayız’ dedik, burada olmaya devam edeceğiz” mesajı verdi.

Buldan: Zorbalık, darbe, kadın düşmanlığı

HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada kadınlara yönelik siyasi soykırım operasyonuna şöyle tepki gösterdi: “Kadınlara ve demokratik siyasete yönelik yapılan bu operasyonlar; hukuk dışıdır, siyasidir, zorbalıktır, darbedir, kadın düşmanlığıdır. Şiddetle kınıyorum. Bu operasyonların amacını çok iyi biliyoruz. Kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesini durdurmak içindir. Kadınların örgütlülüğünü engellemek içindir. Demokratik siyasetin önüne bariyerler oluşturmak içindir. Halkı korkutmak ve sindirmektir içindir. Ne yaparlarsa yapsınlar başaramayacaklar. Sonuç alamayacaklar. Kadınları ve halkımızı asla mücadeleden alıkoyamayacaklar Bizler, iktidarın kadın düşmanı politikalarına boyun eğmedik, bundan sonra da eğmeyeceğiz. Kadınlar yaşamın her alanında direnmeye, mücadele etmeye devam edecektir. Buradan çağrı yapıyoruz: Gözaltındaki kadın arkadaşlarımız ve tüm parti yöneticilerimiz derhal serbest bırakılmalı ve bu hukuksuzluğa son verilmelidir.”

Kadın mücadelesi durdurulamaz

HDP Kadın Meclisi yaptığı ortak basın toplantısında gözaltılara tepki göstererek, “Büyük bir mirasın sahibiyiz. Bu mirasla sokaklarda direnmeye devam edeceğiz” dedi.

HDP MYK’sı, “Bizler de saldırılara karşı haklılığımızdan, meşruluğumuzdan aldığımız güçle asla ikileme düşmeden, asla geri adım atmadan, toplumsal yaşamı yeniden inşa etmeye, siyasi faaliyetlerimizi ve mücadelemizi her zamankinden daha da büyütmeye devam edeceğiz” mesajı verdi.

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) ve Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), MKGP Sözcüsü ve Jinnews editörü Ayşe Güney’in gözaltına alınmasına tepki göstererek derhal serbest bırakılmasını istedi. HABER MERKEZİ


70 yaşında gözaltında

Amed’de  kadınlara yönelik operasyon kapsamında Lice ilçesi kırsalındaki Fis Mahallesi’nde bulunan iki ayrı eve de baskın düzenlendi. Zırhlı araçlarla mahalleyi abluka altına alan çok sayıda asker evlerde arama yaptı. Evlerdeki eşyaları dağıtan askerler, 70 yaşındaki Hayriye Demir’i gözaltına aldı.

Hayriye Demir’in, 1999 yılında PKK’ye katılan oğlu Cengiz Demir, 1999 yılındaki geri çekilme sırasında çıkan çatışmada şehit düştü. Garzan Mezarlığı’nda toprağa verilen cenaze, 267 kişinin cenazesiyle birlikte 19 Aralık 2017’de DNA eşleşmeleri yapılacağı iddiasıyla yerlerinden alınarak İstanbul Adli Tıp Kurumu’na (ATK) götürüldü. Ardından Sarıyer’deki Kilyos Kimsesizler Mezarlığı’nda kaldırıma gömülen cenaze, Fis Mahallesi’ne getirilerek burada toprağa verildi.

Hayriye Demir’in oğlu Tekin Demir ise 1992’de PKK’ye katılarak 1993’te çıkan çatışmada yaşamını yitirdi. Cenazesinin nerede olduğu bilinmiyor. Demir’in oğlu Abdullah Demir ise siyasi gerekçelerle aldığı müebbet hapis cezası nedeniyle 25 yıldır cezaevinde.


Antep’te 33 gözaltı

Antep’te dün sabah yapılan ev baskınlarında HDP ve DBP il eşbaşkanlarının da bulunduğu 33 kişi gözaltına alındı. Antep Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında yapılan operasyonda aralarında HDP Antep İl Eşbaşkanı Musa Aydın ile merkez Şahinbey ve Şehitkamil ilçe başkanları ile 2 mahalle muhtarı ve 1 avukatın da bulunduğu toplam 33 kişi gözaltına alındı. Baskınlar sırasında bazı evlerin kapıları koçbaşı ile kırıldı. Gözaltına alınan isimler İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.