Su kanalı betonla kapatılmış

Elîh sel felaketi

Elîh sel felaketi

  • Êlih’te, Lalihan Güner (54) ile üç torununun sel sularına kapılıp yaşamlarını yitirmesiyle sonuçlanan faciaya, evlerinin yanındaki su kanalının betonla kapatılmasının yol açtığı ortaya çıktı.

Elih’te Pazar akşamı etkili olan sağanak yağışın su taşkınına yol açtığı Seyitler Mahallesi’nde, sel sularına kapılan 54 yaşındaki Lalihan Güner ile torunları Asenat (1), İsrafil (5) ve Birgül Güner (9) hayatlarını kaybetti. Saatler süren arama çalışmaları sonrası cansız bedenlerine ulaşılan babaanne ve torunlarının olay sırasında 3062. Sokak'ta bulunan evde oldukları, sel sularının evin duvarını yıkması ile birlikte suya kapıldıkları anlaşıldı. Facianın yaşandığı mahallede felaketin izleri hala duruyor.  Duvarının bir bölümü yıkılan evin içerisi ve çevresi sel sularının taşıdığı çamurla adeta bataklığa dönüşmüş durumda. 13 evin bulunduğu sokakta yaşayan ailelerin tümü birbirleriyle akraba. 

Ailesinden dört kişiyi kaybeden Felemez Güner, olay günü yaşananları MA’ya anlattı. Güner, saat 23.30 sıralarında yağmurun şiddetlenmeye başladığını belirterek, şunları söyledi: “Çocuklara ‘kendinize dikkat edin, yerimiz güzel değil’ dedim. Çocuklarımdan birinin evi burada. Üç tane çocuğu var. Onun evinden bu tarafa doğru su gelmeye başladı. Suyun hepsi avluya döküldü. Gelinimle, çocuklar oradaydı. Gidip çocukları aldım. Gelinim de bir oğluyla kaçtı. Diğer gelinim ile dört çocuğu orada kaldı. Bağırıyorum kimse yok. Çocuklar kalktı, kendi evlerinden oraya geçerek, kapıyı kırdı, gelinimi ve çocuklarını kurtardı. Amcamın oğlunun bulunduğu eve baktım cenazeler geldi. Nineleri ile torunlarının cenazesi. Ninelerinin cenazesini aldım. Cenazeler gözümün önüne gelince bağırdım.” 

 

Ailesinden dört kişiyi kaybeden Felemez Güner

 

Yardım ekipleri gecikti

Yardım ekiplerinin olay yerini geç ulaştığını da dile getiren Güner, “AFAD olay bittikten, kendimizi kurtardıktan sonra geldi. Zamanında yetişmediler, ne devlet ne başka biri. Cenazemizi kurtardıktan, su durduktan sonra geldiler” dedi. 

Kanal açık olsaydı

Güner, ölümlere ise evlerinin yanından geçen kanalın üstünün kapatılmasının sebep olduğunu söyledi. Güner, “O kanal açık olsaydı su buraya dökülmeyecekti. Üzerini betonla kapattıkları için su direkt buraya döküldü. Acayip bir şey, belediye nasıl yapmış bilmiyorum. Boşluk kalmayan kanalın suyu nereye gidecek? Bunu kim yapmışsa ölümler onun yüzünden oldu. Çocuklarımı, evimi mahvettiniz” diye tepki gösterdi.

Kayyumların marifeti

Güner’in ölümlerin nedeni olarak gösterdiği su kanalının kayyum yönetimi döneminde üzerinin betonla kaplandığı öğrenildi.

Zor durumda olduklarını söyleyen Güner, “Bir an önce bu halden kurtulmak istiyoruz. Çocuklarımın yatacağı bir yer yok, 40 nüfusuz. Burada 13 ev var, 6 evin tamamı yıkıldı. Diğerleri de kullanılamaz halde” dedi.

Çalışma yürütülmüyor

Êlih’te selden etkilenen Kültür, Çamlıca, Seyitler, Petrolkent ve Hürriyet mahallelerinde yapılan çalışmalar sonucu birçok cadde trafiğe açıldı. Bunun yanı sıra Çamlıca ve Hürriyet mahallelerindeki bazı caddelerde sokak temizliği devam etti. Seyitler Mahallesi’nde bulunan Petrol Caddesi civarında selden kaynaklı oluşan su birikintisine ise ikinci gün de müdahale edilmedi. Trafiğe kapalı olan Petrol Caddesi’nde yol açmak için çalışma yürütülmezken, caddeye giren araçlar, geri dönmek zorunda kaldı.

 

*****