Suça delil uyduruldu: Jin Jiyan Azadî 

Kadın Haberleri —

19 Ağustos 2022 Cuma - 20:12

.

.

  • Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı, Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) üye 7 kadın hakkında "örgüt üyeliği" ve "örgüt propagandası" yapmaktan hazırladığı iddianamede suça delil olarak müzik CD’lerini, basın açıklamalarını ve “Jin Jiyan Azadî” sloganını gösterdi.

SEMA TURAN / MA-AYDIN

Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı, 14 Şubat 2021 tarihde yapılan ev baskınlarında gözaltına alanın 11 HDP’li kadın hakkında  “örgüt propagandası” yaptığı gerekçesiyle açtığı soruşturmayı tamamladı. Savcılık, soruşturmanın kapsamında 11 kadından 7’si hakkında "örgüt üyeliği" ve "örgüt propagandası" iddialarıyla iddianame hazırlandı.

İlk duruşma 11 Kasım’da

Aralarında HDP Aydın İl Eşbaşkanı Aysel Batyar Önsel'in de bulunduğu 7 kadın hakkında hazırlanan iddianame, Aydın 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi, davanın ilk duruşması 11 Kasım’da görülecek.

Basın açıklaması suç sayıldı

34 sayfadan oluşan iddianamede, HDP Kadın Meclisi’nin ülkenin dört bir yanında yaptığı 4 basın açıklaması suç olarak gösterildi. Suç delili olarak gösterilen açıklamalar ise, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP milletvekili Leyla Güven ile TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan'ın tutuklanması, kadın haklarının gasp edilmesine karşı yapılan protesto, yine Paris'te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan'ın anıldığı açıklamalar. İddianamede, bu açıklamaların Özgür Kadın Hareketi’nden (Tevgera Jinên Azad-TJA) alınan talimat doğrultusunda yapıldığı öne sürüldü.

Suç araçları: Müzik CD’leri 

Öte yandan yapılan ev baskınlarında alıkonulan ve aralarında Ayşe Şan, Aram Tîgran ile Ferhat Tunç gibi sanatçıların seslendirdiği ezgi ve şarkıların bulunduğu müzik CD'leri de iddianamede suç unsuru olarak gösterildi. 

İddianame kurgulanmış

Dava avukatlarından İlyas Danyeli soruşturma sürecinde müvekkillere TJA ile ilgili tek bir soru dahi sorulmadığı halde iddianamenin tamamının, “TJA'dan talimat alındığı” üzerinden kurgulandığını belirtti. Dosyanın içeriğine ilişkin bilgilendirmede bulunan avukat Danyeli şöyle dedi: "İddianamede suç olarak yer alan basın açıklamaları TJA üzerinden kurgulanmış. Oysa bu açıklamaların tamamı HDP Merkezi Kadın Meclisi kararları doğrultusunda Türkiye'nin birçok ilinde kamuya açık yapılmış açıklamalardır. İddianamede, 'Baskılar bizi yıldıramaz' ve 'Kadın, yaşam özgürlük' (Jin Jiyan Azadî) sloganları bile suç delili olarak gösterilmiş.

Kadın hareketi bastırılmak isteniyor

Bu iddianamede, her zamanki gibi polis yargıyı yanıltarak, ceza dosyası inşa ediyor ve bu dosyayı mahkemeye gönderip karara dönüştürmeye çalışıyorlar. Gerçekten ortada bir suç delili yok, suçlu durumu yok. Legal bir partinin Türkiye çapında genel merkezin gönderdiği basın açıklamalarıdır. Burada gördüğümüz polis dosyayı kafasına göre şişirmiş. 34 sayfa iddianame oluşturmuş. Ne deliler hukuki anlamda delil, ne soruşturma gerçek anlamda hukuki soruşturma. Tamamen Aydın'daki kadın hareketini bastırmaya, dağıtmaya yönelik bir davadır." 

.
Aysel Batyar Önsel

Açılan dava bir gözdağıdır

HDP İl Eşbaşkanı Aysel Batyar Önsel ise, AKP-MHP iktidarının umut ve gelecek vaat eden, demokratik bir yaşam önceleyen HDP’nin önünü kesmek için yasaları ve yargıyı kullandığını ifade etti. Batyar Önsel, bunların kadınları sindirme ve korkutma hamleleri olduğunu söyledi. HDP'li kadınlar olarak her zaman bu baskıların karşısında durduklarını ifade eden Önsel, “Boyun eğmedik. Açılan dava bu minvalde yapılan bir gözdağıdır. Partimizin merkezi kadın meclisi tarafından önerilen eylem ve etkinliklerin hepsi 'propaganda ve örgüt üyeliği' gibi saçma sapan suç unsuru olarak gösterilmiş. Yasalar nezdinde de hiçbir karşılığı olmayan, hukukla bağdaşmayacak iddianameyle karşılaştık" dedi.

Geri adım atmayacağız

Biat etmeyen kadın hareketini sindirmeye dönük bir dava olduğunu belirten Önsel, şöyle dedi: "Çok komik iddialar mantıksız, mesnetsiz iddialar var. Gözaltına alınıp bırakıldıktan sonra çalışmalarımıza devam ettik. Çünkü kadın hareketi kendi planını, programını, mücadele hattını örer, bu konuda kendi karar örgütlerinde bile bağımsız çalışır. Devletin bu baskılarına boyun eğmez. Bizde geri adım atmadık, atmayacağız. Faşist erkek egemen zihniyeti yıkılıncaya kadar mücadele edeceğiz."  

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.