Tacizci polis hala görevde

Kadın Haberleri —

.

.

  • Amed’te bir çocuğa cinsel saldırıda bulunan ve hakkında “Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma”, çocuğa “cinsel taciz” suçlamasıyla dava açılan polis Mehmet S. hala görevde.

MEDİNE MAMEDOĞLU / NÛJINHA

Amed’te (Diyarbakır) 11 Ağustos 2021 yılında polis Mehmet S.’nin Suriyeli bir çocuğa cinsel tacizde bulunduğu ve buna rağmende görevden alınmadığı öğrenildi.

Edilen bilgilere göre mağdur çocuk 10 Ağustos 2021 tarihinde ailesiyle tartıştığı için evden çıktı. Yolda bir yakınıyla karşılaşan çocuk kaçmaya başladı. Durumun polise bildirilmesi üzerine olay yerine gelen polis Mehmet S.’nin ve bir polis daha çocuğu alarak Çocuk Şube Müdürlüğü’ne götürdü. 

‘Sana yeni elbiseler alırız’

Çocuk Şube Müdürlüğü ailesinden şikayetçi olan çocuğun numarasını alan polis Mehmet S., çocukla mesajlaşmaya başladı. Konuşma kayda alınması diye polis, çocuğa, “Yarın seni alacağım, sana yeni elbiseler alırız” diye mesajlar attığı öğrenildi. Müdürlükte bulunan kamera kayıtlarına da yansıyan görüntülerde ikilinin karşı karşıya oturduğu ve mesajlaştıkları tespit edildi. Polis Mehmet S.’nın mesajlarına sadece “Neden?” diye soru sorduğu çocuk ise şikâyetinin ardından eve bırakıldı.

Çocuğu eve kilitledi

Olaydan bir sonra sabah saat 7:00 sularında çocuğun evine kendi aracıyla giden polis  kızı çocuğunu alarak eve götürdü. Çocuk ise, o gün evinden annesine, “İfade vermeye gideceğim. Polisler beni alacak” sözleriyle çıktı. Çocuğu eve götürdükten sonra bir odaya kilitleyen polis Mehmet S.’nin çocuğun, “Beni bırak yoksa kendimi öldürürüm” sözleri sonrası akşam saatlerinde evine bıraktı.

Aile, polisten şikayetçi oldu

Gün boyu çocuğundan haber alamayan anne karakola giderek çocuğu için kayıp başvurusunda bulunurken çocuğun eve dönmesi sonrası aile,  polis Mehmet S. hakkında şikâyetçi oldu.

Şikâyetin ardından aile ve çocuğun karakolda bulunan polisler tarafından, “Sakın şikâyetçi olma” denilerek tehdit ortaya çıkarken, polis Mehmet S. ise suçlamaları inkar etti. Fakat mobese görüntüleri polis Mehmet S.’nin çocuğu evine bırakan görüntüleri ve toplanan ifade ve deliller ışığında iddianame hazırlandı. Hazırlanan iddianamede polislerin çocuğu ilk aldıkları gün polis Mehmet S.’nin çocuğa, “Sen Suriyeli misin? Sen oralı olamazsın. Onlar genelde çirkin olur, sen çok güzelsin” diyerek daha ilk anda sarkıntılık ettiği de yer alıyor.

Hala görevde

Hazırlanan iddianame doğrultusunda Mehmet S.’ye “Cinsel taciz” ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun” bırakma suçlarından dava açıldı. İlki Mayıs ayında görülen davanın ikincisi 25 Kasım’da  Diyarbakır 1’nci Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek.  

Hakkında “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma”, çocuğa yönelik cinsel saldırı suçlaması bulunmasına ve dava açılmasına rağmen polis Mehmet S.’nin hala görevde olduğu kaydedildi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.