Taliban’ın ‘Dua, Rehberlik, Namus Teşviki ve Ahlaksızlık Bakanlığı’ı protesto edildi

20 Eylül 2021 Pazartesi - 17:45

.

.

  • Afganistan’da Kadın İşleri Bakanlığı’nı kaldıran Taliban, yerine "Dua, Rehberlik ve Namusun Teşviki ile Ahlaksızlığın Önlenmesi Bakanlığı” kurdu ve kurumun tabelasını da değiştirdi. Afganistanlı kadınlar, bakanlığı gerçekleştirdikleri eylemle protesto etti.

Afganistan’da Kadın İşleri Bakanlığı’nı kaldıran Taliban, yerine "Dua, Rehberlik ve Namusun Teşviki ile Ahlaksızlığın Önlenmesi Bakanlığı” kurdu ve kurumun tabelasını da değiştirdi.

Taliban’ın bu kararını tepki gösteren Afganistanlı kadınlar bakanlık binası önünde eylem yaptı. Gerçekleştirelen eylemde kadınlar, hem bakanlık kararını hem de eğitim sisteminden kadın ve kız çocuklarının uzaklaştırılmasını protesto etti. 
 
Kadın bakanlığı  kurulmalı talebi

Protesto eyleminde sık sık, “Kadınlara özgürlük” sloganı atan kadınlar, burada bir açıklama yaparak, kadın haklarını savunacak bakanlığın tekrar faaliyet göstermesini talep ettiklerini duyurdu.

Kadın Bakanlığı’nın ardından Eğitim Bakanlığı hizmet binasına geçen kadınlar, burada ağızlarına bantlar yapıştırarak sessizlik eylemi yaptı. Kadınlar, kız öğrencilerin okullarda giydikleri üniformalara atfen beyaz başörtüsü ile siyah elbise giydi ve ellerinde “Dersimi ve ödevimi alma”, “Dinin tanıdığı eğitim hakkını kadınlardan almayın”, “Eğitim kapısının kızlara kapatılması, onları karanlık bir cehalete hapsetmektir” yazılı dövizler taşıdı.

Okumak herkesin hakkı

Eyleme katılan Farah Mustafavi, eğitim ve iş hakları için toplandıklarını kaydederek "Yeni eğitim düzenlemesine göre, kızlar 6’ncı sınıfa kadar eğitim alabilecek ancak ötesine geçemeyecek. Ayrıca, kadınların çalışabileceği yerler kapatıldı. Eğitim almak kadınların şer-i ve medeni haklarıdır. Bu hakkı ne İslam ne de Allah bizden aldı" dedi.

Şekiba Temkin de “Taliban, kadınların eğitimine engel oluyor. Bugün sesimizi yükseltmek için Eğitim Bakanlığının önünde toplandık. Eğitim almak, kız ve erkeğe farz ise neden kızların okullara gitmesine izin verilmiyor?” diye konuştu.

Simagül Cemali de kadınlar eğitim hakkının hiçbir şekilde engellenemeyeceğine dikkat çekerek uluslararası camiaya “Uluslararası toplumun bu konuyu takip etmesini istiyoruz. Afganistanlı kadınların haklarının çiğnenmesine izin vermemeliler” şeklinde seslendi.

NÛJINHA/KABİL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.