Taybet Ana ve kızı için vurdu

  •  Türk ordusuna ağır kayıplar veren HPG/YJA gerillalarının gerçekleştirdiği eylemlerde 19 işgalci cezalandırıldı, 11 mevzi darbelendi. Eylemler, Taybet Ana ve kızı Heznê İnan anısına gerçekleştirildi.

 

Türk ordusuna karşı birçok eylem gerçekleştirildiğini açıklayan HPG-BİM, “Zengin gerilla taktiklerini iç içe ve ustaca pratikleştiren profesyonel gerilla timlerimiz, işgalci orduya ağır darbeler vurdu” dedi. 

HPG Basın İrtibat Merkezi, gerilla eylemleri ve işgalci Türk ordusunun saldırılarına ilişkin detayları yazılı bir açıklamayla duyurdu. HPG-BİM açıklamasında “Bu eylemler; Silopî Özyönetim Direnişi’nde namertçe şehit edilen Dayika Taybet’in ve Cizîr Özyönetim Direnişi’nde hunharca yakılarak şehit edilen kızı Heznê İnan’ın anısına gerçekleştirildi. Soykırımcı sömürgeci Türk devleti insanlık dışı saldırılarında ısrar ettikçe, halkımızın özgürlük mücadelesi daha da büyüyecek ve Kurdistan Özgürlük Gerillası da bu mücadeledeki tarihi sorumluluğuna sahip çıkıp hesap soracaktır” denildi. 

HPG/YJA gerillalarının gerçekleştirdiği eylemler ayrıntılarıyla şöyle:

Şehîd Delîl Batı Zap Bölgesi

* 11 Eylül saat 06:45, 10:10, 11:10 ve 15:40’da Girê Amediyê Direniş Alanı’nda konumlanmaya çalışan işgalciler harekete geçtiğinde suikast taktiği ile hedeflenerek vuruldu ve 5 işgalci cezalandırıldı.

*  11 Eylül saat 09:50’de Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki işgalciler ağır silahlar ile hedeflenerek vuruldu ve 1 işgalci cezalandırıldı.

* 11 Eylül saat 11:30’da Girê Amediyê Direniş Alanı’nda konumlanmaya çalışan işgalciler 3 kez ağır silahlar ile hedeflenerek darbelendi.

* 11 Eylül saat 20:05 ile 23:35 arasında Girê Amediyê Direniş Alanı’na indirme yapmak isteyen helikopterlere ağır silahlar ile 5 kez müdahale edildi.

* 11 Eylül saat 23:00’da Girê Amediyê Direniş Alanı’nda ilerlemek isteyen işgalciler ferdi silahlar ile yakın mesafeden hedeflenerek vuruldu ve 3 işgalci cezalandırıldı.

* 11 Eylül saat 23:30’da Girê Amediyê Direniş Alanı’nda konumlanmaya çalışan işgalciler suikast taktiği ile hedeflenerek vuruldu ve 2 işgalci cezalandırıldı. Bu eylemler YJA Star güçleri tarafından gerçekleştirildi.

* 11 Eylül saat 23:32’de Girê Amediyê Direniş Alanı’nda konumlanmaya çalışan işgalcilere el bombaları ile müdahale edildi ve 1 işgalci cezalandırıldı.

*  12 Eylül saat 01:40’ta Girê Amediyê Direniş Alanı’nda konumlanmaya çalışan işgalciler orta otomatik silahlar ile hedeflenerek darbelendi.

*  12 Eylül saat 02:20’de Girê Amediyê Direniş Alanı’nda konumlanmaya çalışan işgalciler ağır silahlar ile hedeflenerek darbelendi. Bu eylem YJA Star güçleri tarafından gerçekleştirildi.

*  12 Eylül saat 02:43’te Girê Amediyê Direniş Alanı’nda konumlanmaya çalışan işgalcilere saldırı eylemi gerçekleştirildi. El bombaları ve ferdi silahlar ile vurulan en az 4 işgalci cezalandırıldı.

*  12 Eylül saat 04:00’da Girê Amediyê Direniş Alanı’nda konumlanmaya çalışan işgalciler orta otomatik silahlar ile hedeflenerek darbelendi.

* 11 Eylül saat 09:00, 10:00, 11:30, 14:00, 15:00, 15:20 ve 15:30’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler ağır silahlar ile hedeflenerek vuruldu ve 7 mevzi darbelendi.

*  11 Eylül saat 13:00, 14:50 ve 16:00’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler ağır silahlar ile hedeflenerek vuruldu ve 3 mevzi darbelendi. Bu eylemler YJA Star güçlerimizce gerçekleştirildi.

*  11 Eylül saat 23:45’te Girê Cûdî Direniş Alanı’na indirme yapmak isteyen helikopterlere ağır silahlar ile 2 kez müdahale edildi.

*  12 Eylül saat 03:00’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler ağır silahlar ile hedeflenerek vuruldu ve 1 mevzi darbelendi.

Xakurkê Bölgesi

*  10 Eylül günü Girê Şehîd Derwêş ile Girê Lêlikan arasında hareket halinde olan işgalciler sabotaj taktiği ile hedeflenerek vuruldu. Bu eylemde 3 işgalci cezalandırıldı, 4 işgalci de yaralandı.

Bombardıman sürüyor 

* 11 Eylül’de Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Amediyê Direniş Alanı 4 kez, Girê Bahar Direniş Alanı 2 kez, Zap Suyu çevresi 2 kez olmak üzere; toplam 8 kez savaş uçakları ile bombalandı.

* 11 Eylül’de Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Amediyê Direniş Alanları ve Metîna bölgesi saldırı helikopterleri ile bombalandı.

* Zap, Şehîd Delîl Batı Zap, Metîna ve Xakurkê bölgeleri toplarla bombalandı.  BEHDİNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.