‘Tecavüz çetesi’ sanıklarına tutuksuz yargılama kararı

Kadın Haberleri —

23 Haziran 2021 Çarşamba - 17:00

.

.

  • Milas'ta tecavüz çetesinin cinsel saldırısına uğrayan S.F.Y.'nin davasında, hakkında yakalama kararı bulunan üç sanığın tutuksuz yargılanmasına karar verildi. 

MA/MUĞLA

Muğla Milas’ta yaşayan S.F.Y. adlı kadın, 4 Mart 2020 tarihinde internette bulduğu bir iş ilanı üzerine Mutlu Erbey adlı erkekle görüşmeye gitti. Ofisinde Erbey’in tecavüzüne maruz kalan S.F.Y., sonra fuhuş çetesi tarafından alıkonuldu. Tecavüze karşı S.F.Y.’nin açtığı davanın ikinci duruşması Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya S.F.Y.’nin avukatı Eren Keskin ve Yüksel Genç, Muğla Barosu Kadın Hakları Komisyonu, Muğla Çağdaş Avukatlar Grubu ve sanık avukatları hazır bulundu. Dosyada suça adı karışan P.Y., A.G., A.L. için ilk duruşmada yakalama kararı çıkarılmıştı. Üç sanık da duruşma salonunda bulundu. Sanık Mutlu Erbey ise tutuklu kaldığı Muğla Kapalı İnfaz Kurumu’ndan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı. 

Mahkeme tanıkları dikkate almadı

İkinci duruşmada tanık olarak dinlenen kişi, Erbey'den 2019 yılında maruz kaldığı şiddet ve tehditleri anlattı. Mahkeme heyeti tanık beyanlarını, esasa ilişkin kanıt olmadığı gerekçesiyle dikkate alınmayacağını ifade etti.

Haklarında yakalama kararı bulunan sanıklar P.Y., A.G., A.L. verdikleri ifade ile suçlamaları reddetti.

Duruşma ertelendi

Erbey'in sistematik olarak gerçekleştirdiği eylemleri dikkate almayan mahkeme, yargılanan diğer üç sanığın yeterli delil olmadığı gerekçesiyle tutuksuz yargılanmalarına karar verdi. Heyet, duruşmayı 3 Ağustos’a erteledi.

Çete hakkında soruşturma açıldı

Duruşmayı Muğla’da bulunan pek çok kadın örgütü takip etti. Duruşma sonrasında açıklama yapan kadınlar, “Erkek adalet değil, gerçek adalet, Tecavüz Çetesi Yargılansın” yazılı pankart açtı.

Eylemde konuşan Av. Eren Keskin, "İstanbul Sözleşmesi'nin neden kaldırılmak istediklerini bugün bir kez daha gördük. Müvekkilim, tüm tehdit ve baskılara rağmen susmayarak, hukuk mücadelesi veriyor. Bu dava tek kişilik bir dava değil, bir fuhuş çetesi var. Kadınları zorla fuhuşa sürükleyen bu çeteyle ilgili ayrı bir soruşturma dosyası da açıldı. Kadınların yaşam hakkını güvence altına alan İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz" dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.