Tecavüz serbest, ifşa yasak

Kadın Haberleri —

29 Temmuz 2022 Cuma - 17:45

Ezgi Mola

Ezgi Mola

  • İpek Er’e tecavüz eden ve intihara sürükleyen Uzman çavuş Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, sanatçı Ezgi Mola hakkında, “uzlaştırma kurulundaki bilgileri ifşa ettiği” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. 

Tecavüzcü Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, sanatçı Ezgi Mola’ya ‘tecavüzcünün bilgilerini ifşa’ ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Mola’ya 5 yıla kadar hapis istemi

Tecavüzcü Musa Orhan’a (25) sanal medyadan ‘hakaret ettiği’ gerekçesiyle daha önce para cezası verilen sanatçı Ezgi Mola hakkında Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş’un İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği suç duyurusu dilekçesinde, ilk açılan davada Ezgi Mola'nın “gizli kalması gereken bilgilerin açıklanmasını ihlal” suçunu işlediğini belirterek, 5 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılmasını istedi. 

Mola uzlaşıyı kabul etmedi

Açılan ilk davada, Ankara 31'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde Mola hakkında “sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret” ve “hakaret” suçlarından 65 gün karşılığı 5 bin 200 lira adli para cezası vererek “hükmün açıklanmasının geri bırakılması” kararlaştırıldı. Mola’nın itirazı üzerine uzlaştırma kuruluna giden ve tekrar görülen ikinci davada Mola, "Uzlaşmayı kabul etmedim. Daha sonra tekrardan uzlaştırma bürosu beni arayarak, davacı tarafın tweeti silmesi ve özür tweetinden vazgeçtiğini, sadece 50 bin lira verirlerse uzlaşmayı kabul ettiğini söyledi. Bu durumu da kabul etmedim” ifadelerini kullanmıştı. Mahkeme, 24 Mayıs 2022'de açıkladığı kararla, Ezgi Mola'ya “hakaret” suçunu işlediği kanaatiyle 87 gün adli para cezası karşılığı 6 bin 960 lira para cezası verdi. 

10 yıl hapis cezası ama serbest

Batman'ın Beşiri ilçesinde İpek Er’e (18) tecavüz eden ve intihara sürükleyen Uzman çavuş Musa Orhan yargılandığı Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Orhan’a  "Nitelikli cinsel saldırı suçundan en alt sınırdan" 10 yıl hapis ceza vermişti. Aynı mahkeme, 10 yıl hapis cezası verdiği Orhan’ın cezaevine konulması talebini de reddetmişti.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.