Tecavüzcü ‘öğretmen’ hala görevde

26 Ekim 2021 Salı - 17:30

.

.

  • Şirnex’in Cizîr ilçesinde 40’ı aşkın öğrenciyi taciz eden ve birçok öğrenciye cinsel saldırıda bulunan müdür yardımcısı Burak Ekinci’nin yargılandığı davaya ilişkin bilgi veren avukat Sabri Çatıkkaş,  kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.

Şirnex’ın (Şırnak) Cizîr (Cizre) ilçesinde bulunan Merkez Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı ve Eğitim Bir-Sen İşyeri Temsilcisi Burak Ekinci hakkında 2018 yılında 40’ı aşkın öğrenciye cinsel içerikli mesajlar göndererek, bazı öğrencileri istismar ettiği gerekçesiyle açılan davanın ilk duruşması yarın Cizre 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 
Dava avukatlarından Sabri Çatıkkaş görülecek dava öncesi konuya ilişkin bilgilendirme yaptı.
 
Tutuksuz yargılama baskı ve delil karartmaya yol açtı

Cizre 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmaya Şirnex Barosu adına müdafi olarak katılacak olan avukat Çatıkkaş, dava dosyasında 40’tan fazla öğrencinin beyanlarının bulunmasına rağmen Burak Ekinci’nin tutuklanmamasının yargılamanın sağlıklı yapılmasını engellediğini ifade etti. 
Dosya kapsamında bazı öğrencilerin ifadelerini çeşitli nedenlerden dolayı geri çektiğini anımsatan Çatıkkaş, “Nitekim şahsın tutuklanmaması delilleri karartma ve tanıklar üzerine baskı iddiaları gündeme geldi. Devamında da bazı çocuklar ifadelerini geri çekti. Maalesef bu yönüyle dosya eksik yürütülmüştür. Daha önce şahsın tutuklanması yönündeki taleplerimizi, Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan duruşmada da yineleyeceğiz” dedi.

Başka bir okulda göreve devam ediyor

Açılan idari tahkikat sonucunda daha fazla somut delillere ulaşıldığını ifade eden Çatıkkaş, tahkikatı yürüten müfettişlerin Burak Ekinci’nin görevden alınması talebinde bulunduğu fakat Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sadece kademe durdurma cezasının verildiğini hatırlattı. Çatıkkaş, “Sanığın tutuksuz yargılanması ayrı bir sorun, görevden alınmaması ayrı bir sorun, üstüne başka bir yerde göreve devam etmesi apayrı bir sorundur. Biz bu çocuklarımızın yanındayız. Hukuki çerçevede gerekli tüm mücadeleyi vereceğiz. Bu anlamda sivil toplum örgütlerinin de konuya duyarlı olmasını temenni ediyoruz” çağrısında bulundu.
 
Ne olmuştu?

Şirnex’in Cizîr ilçesinde Merkez Anadolu Lisesi’nde Müdür Yardımcısı olan Burak Ekinci., çok sayıda öğrenciye cinsel içerikli mesajlar göndermiş, birçok öğrenciye de cinsel saldırıda bulunmuştu. Olayın kamuoyuna yansımasının ardından Ekinci açığa alınmış, yapılan tahkikat sonucunda ise bir yıl “kademe durdurma cezası” verilerek, önce Urfa’daki bir okula, daha sonra İstanbul’da bulunan bir okula tayin edilmişti. Ekinci, hala İstanbul’da bir okulda görev yapıyor. 
 
Dosya Cizre Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi

Tecavüze uğrayan 4 çocuğun şikâyeti üzerine Ekinci hakkında soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma sonucunda Cizre Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşmasında müşteki avukatlarının, “Suçun süreklilik arz ettiği ve zincirleme suç hükümlerinin uygulanması” gerekçesiyle Asliye Ceza Mahkemesi’nin “yetkisizlik” kararı vermesini talep etmişti. Avukatların talebini değerlendiren mahkeme heyeti, “yetkisizlik” kararı vererek, dosyayı Cizre Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermişti. 
Davanın ilk duruşması yarın Cizre 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. 

MA/ŞİRNEX

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.