Tecavüzcünün şerefi mi var?

Kadın Haberleri —

EZGI MOLA

EZGI MOLA

  • İpek Er’e tecavüz ederek yaşamını yitirmesine neden olan Türk askeri Musa Orhan’a hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılan oyuncu Ezgi Mola’ya ceza verildi.

Batman’ın Beşeri ilçesinde 18 Ağustos 2020’de İpek Er’e tecavüz eden ve ölümüne neden olan uzman çavuş Musa Orhan hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan tutuksuz yargılanması sürerken, Orhan’ın önce tutuklanıp ardından serbest bırakılması birçok kesimin tepkisine neden olmuştu. Oyuncu Ezgi Mola da 20 Ağustos 2020’de Twitter üzerinden, “Tecavüzcü şerefsizi dışarı salan vicdanınızda boğulun. Artık yasa, dua, dilek, istek, rica, umut her şeyi elimizden aldınız ya!! Ne diyim! Yazıklar olsun! Yazıklar olsun!!! #MusaOrhanTutuklansin” tepkisinde bulunmuştu. 
 
4 yıl hapis istemi
Oyuncu hakkında, özür dilemeyi kabul etmemesi üzerine, tecavüzcü Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş’un suç duyurusunun ardından 4 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. Ankara 31’inci Asliye Ceza Mahkemesi, ‘basit yargılama’ usulüyle duruşmasız olarak görülen davada kararını açıkladı.

Mahkeme, sanatçıya ‘sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret’ ve ‘hakaret’ suçlarından 90 günlük adli para cezası verdi. Eylemin alenen gerçekleşmesi nedeniyle artırıma gidilerek 105 güne çıkarılan ceza, ‘cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkileri’ göz önünde bulundurularak 65 güne indirildi.

Böylece oyuncu Ezgi Mola, 65 gün adli para cezasına (5 bin 200 lira) çarptırılırken, hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verildi.

İSTANBUL

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.