Tendurek'te iki şehadet

Bager Baz - Hêjar Zozan

Bager Baz - Hêjar Zozan

  • HPG BİM, Türk ordusunun eylemsizlik halindeki saldırıları sonucu Tendurek alanında Hêjar Zozan ve Bager Baz'ın şehadete ulaştığını açıkladı.

Türk ordusu, KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığının eylemsizlik kararına uyan gerillaya yönelik saldırıları Kuzey ve Güney Kurdistan'da sürdürüyor. HPG BİM, dün üç gerillanın daha şehadetini duyurdu.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, "Hareketimizin aldığı karar temelinde güçlerimiz eylemsizlik pozisyonunda olmasına rağmen faşist AKP-MHP rejimi saldırılarını sürdürüyor. Türk ordusu, 16 Nisan günü Serhed’in Tendurek alanında görevleri başında olan iki yoldaşımıza  saldırı düzenledi, bunun sonucunda çıkan çatışmada Hêjar Zozan (Sevilay Akyıldırım / Erdexan) ve Bager Baz (Orhan Kalabalık / Wan) şehadete ulaştı" denildi. BİM, şehit gerillalarla ilgili bilgiler de paylaştı:

Kritik dönemlerin göreve hazır militanı

Hêjar Zozan, Serhed’in kadim direniş kültürünü özümseyen yurtsever bir ailede dünyaya geldi. Çocukluk yaşlarından itibaren gerillanın direnişine ve mücadelesine tanıklık etti. Ankara Gazi Üniversitesi’nde bir süre gençlik çalışmalarında yer aldı. Uluslararası Komplo'yu protesto ettiği için 2002'de tutuklandı ve dört ay zindanda kaldı. Hêjar Zozan, 2005'te gerillaya katıldı.

Yeni savaşçı eğitiminden hemen sonra Hêzên Taybet’e katıldı. Erken dönemde sorumluk aldı, birçok önemli çalışmada uzun yıllar kalarak emek verdi, kritik dönemlerin göreve hazır militanı oldu. Aldığı her görevi büyük bir sabır ve kararlılıkla sonucu götürdü. Avaşîn, Zap ve Heftanîn başta olmak üzere birçok alandan öncü düzeyde görev aldı; PKK ve PAJK çizgisinin güçlü temsil etti.

Ssavaş sanatındaki ustalığını, bulunduğu alanlarda gerçekleştirdiği eylemlere yansıttı. Türk devletinin Ağustos 2019'da Heftanîn alanını hedef alan işgal saldırıları karşısında başlatılan Cenga Heftanîn Devrimci Hamlesi’nin komutanlarındandı. Heftanîn’de YJA Star Eyalet Komutanlığı düzeyinde görev aldı ve başarılı komutanlık pratiği sergiledi.

Hep özlemini duyduğu ve hayalini kurduğu Bakurê Kurdistan’da gerillacılık yapma arzusuyla doğup büyüdüğü direnişçi Serhed topraklarına fedai bir komutan olarak döndü.

Her anı direniş ve mücadele içinde geçen 18 yıllık gerillacılık yaşantısı boyunca her zaman örnek bir militan ve komutan olarak YJA Star bayrağını hakkıyla taşıdı.

Son nefesine kadar savaştı

Bager Baz, Qelqelî'de özgürlük mücadelesini sahiplenen ve bu uğurda bedel vermekten çekinmeyen bir ailede dünyaya geldi. Ailesinden gerilla saflarına katılımların ve şehitlerin olması, daha küçük yaşlardan itibaren PKK’yi tanımasını ve gerillaya hayranlık beslemesini sağladı. Gençlik dönemlerinde ailesinin geçimini sağlamak için Türkiye metropollerine gitmek zorunda kaldı. 2019'da bir akrabasını şehadete ulaşması üzerine, mücadelesini daha da büyütmek için gerilla saflarına katıldı.

Savaş tünellerinin yapımından kendisini askeri anlamda eğitmeye kadar çok boyutlu bir hazırlığın içerisinde oldu. Medya Savunma Alanları’nda birçok bölgede görev aldı. Bakurê Kurdistan’a gitmeyi önerdi. Yakından tanıdığı Serhed coğrafyasında etkili bir mücadele yürüttü. 16 Nisan'daki çatışmada son nefesine kadar fedaice savaştı ve Hêjar Zozan ile birlikte şehadete ulaştı. BEHDİNAN

 

*****

353 gün boyunca direndi

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kela Çemço'daki direnişçilerin 4 Nisan'da verilen talimat üzerine ayrıldığı, 7 Nisan günü Saca direniş alanındaki arazide karşılaştıkları Türk güçleriyle çatıştığı belirtilerek, Botan Goyî'nin (Bilal Mihemed Elî / Zaxo) şehit düştüğü bildirildi.

BİM, Botan Goyî hakkında şu bilgileri paylaştı: Goyî aşiretine mensup bir ailede Zaxo'da dünyaya geldi. Qileban’ın Hilalî köyünden olan ailesi Başûrê Kurdistan’a göç edip Zaxo’ya yerleşmek zorunda kaldı. Ailesinden aldığı yurtseverlik kültürüyle büyüdü. Amcasının oğlu olan Berxwedan Goyî'nin Minbic’de şehadete ulaşmasının ardından 1 Haziran 2018'de gerillaya katıldı. Suikast taktiği üzerine kapsamlı eğitimler görerek uzman bir gerilla haline geldi. 2021'de Zap'a geçerek savaş sürecine aktif katıldı. 2022 yılı boyunca Kela Çemço direniş mevzisindeki yerini aldı. Kela Çemço direniş mevzisinde 353 gün boyunca Türk ordusunu durdurabilen ve ağır darbeler vuran yiğit Apocu militanlardan biri oldu.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.