Til Rifet-Minbic hattına saldırı

  •  Türk ordusu, Kilis'in Öncüpınar bölgesine hafta sonu roketli saldırı düzelendiğini ileri sürerek, Til Rifet-Minbic hattına karadan yoğun bombardıman eşliğinde SİHA'larla saldırdı.

 

İşgalci Türk devleti, 48 saat boyunca Kuzey-Doğu Suriye'nin Şerawa, Tilf Rifet, Şehba ve Minbic bölgelerini hedef aldı. 

Kuzey-Doğu Suriye'nin haber ajansı ANHA'nın dün saat 14.00 itibarıyla serves ettiği haberlere göre; 13 Haziran saat 16.30 sıralarında SİHA’lar Efrîn ve Şehba bölgelerinin semalarında uçtu, saat 18.30’da Efrîn'in Şerawa ilçesindeki Soxanekê ve Aqîbê köyleri bombalandı. Saat 19.20'de Şam hükümet güçlerinin Şehba'nın Til Rifet ilçesi ve Şerawa'daki Aqib köyü çevresindeki kontrol noktaları da bombaladı. 

SİHA’lar saat 20.15'te, Şera'daki Tinebê köyü çevresinde bulunan Şam hükümet güçlerine ait bir noktayı bombaladı. Efrîn bölgesindeki hareketliliğe paralel olarak Minbic’in kuzey kırsalındaki Toxar köyü havanlarla bombalandı. Derec köyündeki Minbic Askeri Meclisi’nin kontrol noktası hedef alındı. Aynı anda Minbic’in doğusundaki Qereqozaqê Köprüsü yakınındaki Minbic Askeri Meclisi savaşçılarının noktası da vuruldu. 

Efrin'in Şêrawa ilçesine bağlı Aqîbê köyü çevresinde Şam hükümet üsleri, saat 23.00'te bir kez daha bombalandı. Gece geç saatlerde Şehba'nın Wehşiyê köyündeki Rus üssünün etrafındaki alan da bombardımanların hedefindeydi.

Şera ilçesine bağlı Şiwarxe köyü ise saat 00.30'da bombalandı. Türk devleti, Şera’daki Şiwarxe köyüne dün sabah bir kez daha SİHA saldırısı gerçekleştirdi. 

Türk devleti, dün öğleden önce Efrîn’in Şera ve Şêrawa’ya bağlı Soxanekê, Bênê ve Şiwarxe köylerini SİHA’larla bombalıyordu. Saldırılar maddi hasara yol açarken, çok sayıda arazide yangın çıktı. Eyn Îsa’ya bağlı Mieleq köyü ile Eyn Îsa Kampı da saldırılarının hedefindeydi.

Minbic Askeri Meclisi Basın İrtibat Merkezi, dün yaptığı açıklamada, şu bilgileri verdi: “Minbic Askeri Meclisi güçleri, Minbic’in kuzeybatısındaki Dendeiyê köyüne dönük bombardımanda yaralanan iki çocuğu kurtarmaya çalıştığı sırada, dört savaşçı şehit düştü, iki savaşçı ise yaralandı. Ereb Hesen köyünde ise bir evin SİHA ile hedef alınması sonucu bir yurttaş şehit düştü.”

Askeri Meclis, önceki günkü açıklamasında ise iki savaşçının şehit düştüğünü açıklamıştı. 

Şam yönetimi sessiz

Türk devleti, 48 saatteki bombardımanlarda 9 Şam hükümeti askerinin öldürdü, 10 askeri ise yaraladı. Şam hükümeti, dün öğle saatleri itibarıyla konuya dair hiçbir açıklamada bulunmadı.

Türk tarafının açıklaması

Türk Savunma Bakanlığı ise hafta sonu Kilis'in Öncüpınar bölgesine gerçekleştirildiğini ileri sürdüğü roketli saldırıların ardından başlatılan operasyonun kapsamının genişletildiği açıklandı. Türk tarafına göre Til Rifet ve Minbic bölgelerinde  53 YPG savaşçısı şehit edildi. AA'ya göre; kara ateş destek vasıtalarıyla yapılan operasyona SİHA'lar da destek verdi; karargah, barınak ve sığınakların da yer aldığı çok sayıda hedef vuruldu.  QAMIŞLO

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.