Tinne köyü vardı ya, biz o köyüz!

Toplum/Yaşam Haberleri —

14 Eylül 2022 Çarşamba - 18:30

Dazerkê köyü

Dazerkê köyü

  • Kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı MARSU’nun 4 yıldır su vermediği köylüler, ihtiyaçlarını tankerle sağlarken, yetkililer “Ne yaparsanız yapın” diyor.

Mardin’in Artuklu ilçesinde şehir merkezine 2 kilometre mesafedeki Dazerkê (Nur Mahallesi Küme Evleri) mahallesi 4 yılı aşkın bir süredir su hizmeti almıyor. Şehir merkezine en yakın kırsal mahalle olmasına rağmen 4 yılı aşkındır suları akmayan mahalle halkı, tankerle taşıdıkları suyu bidonlara koyarak evlerine taşıyor. Kayyum yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSU) tarafından talepleri karşılanmayan mahalle halkı, verdikleri dilekçelere de olumlu bir cevap alamadı. Şikayetlerini dile getiren mahalle halkı her defasında “tamam” yanıtı veren yetkililer, su sorunun çözülmesi için 10 ay önce köyde sondaj kuyusu açtı ancak bu defa da elektrik ve şebeke hattı çekilmediği için evlere su verilmedi.

400 yıllık köy kayıtlarda yok

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Hüseyin Öztap, köylerinin 400 yılı aşkın bir tarihi olduğunu belirterek, “Şu an Mardin Devlet Hastanesinin olduğu yer bu köyün mezrasıydı. Dazerkê denildiği zaman herkes orası olarak biliyor. Burayı kimse bilmiyor” dedi. Kargoya sipariş verdiklerinde ya da bir postaları olduğunda hastane bölgesi sanıldığını belirten Öztap, “Tarif edene kadar içim kararıyor. Ne sokak adı, ne sokak numarası var. Köy kayıtlarda yok. Tinne köyü vardı ya, bugün biz o köyüz” diye konuştu.

Belediyeye gidip yollarının yapılmasını istediklerinde “tamam” cevabı aldıklarını ifade eden Öztap, buna rağmen sonuç alamadıklarını söyledi. Öztap, “Başkalarına köyde su olmadığını anlattığımda inanmıyorlar. ‘Elini uzatsan Mardin’desin, nasıl suyun yok, servisin yok, ulaşımın yok’ diyorlar. Sabah akşam bir şehir içi istiyoruz, onu da vermiyorlar. Yerleşim kaydımızı yapın diyoruz, onu da yapmıyorlar" diye belirtti.