Tirana 'dur' deme vakti geldi

Dünya Haberleri —

18 Kasım 2020 Çarşamba - 23:00

  • Fransız, Kürt, Ermeni ve Türkiyeli kurumlar yaptıkları ortak bir açıklamayla Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tehlikeli oyunlarına dikkat çekerek, "Zalim Erdoğan’ın cezasızlığını sona erdirmek için harekete geçmenin zamanı geldi" dedi.

 

Fransa’nın önde gelen haftalık haber dergisi Marianne’da kaleme alınan ortak açıklamada, DAİŞ’in Avrupa’da düzenlediği saldırıların Erdoğan’ın tehditlerinin ardından geldiğine dikkat çekilerek, "Tirana dur deme vakti geldi" mesajı verildi.

Fransa’da 24 Temmuz’da Décines'te ve 28 ve 29 Ekim tarihlerinde Avusturya’nın başkenti Viyana ile Fransa’nın Décines ve Dijon kentlerinde Ermenilere karşı Türk ırkçılar tarafından gerçekleştirilen saldırılara işaret edilen açıklamada, "Bu saldırılar İslamcı-faşist Recep Tayyip Erdoğan'ın Fransız topraklarındaki müdahalesinin yeni bir aşamaya geçtiğini gösteriyor" denildi.

Paris hatırlatması

Bu müdahalenin 9 Ocak 2013’te Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in katledilmesiyle en ağır biçimiyle ifadesini bulduğu belirtilen ortak açıklamada, "Şimdi, İslamcı emellerine kitlesel bir karakter verme girişimleriyle birlikte dönüş yapıyor. Erdoğan nüfuzunu Fransa’da genişletecek" denildi.

Tesadüf değil

"Conflans-Sainte-Honoine ve Nice'deki korkunç cihatçı saldırıların, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Fransa'ya yönelik nefret söyleminin bir sonucu olması kesinlikle tesadüf değil" vurgusu yapılan açıklamada, Ankara’nın camileri veya yan kuruluşları Türkçü, İslamcı ve soykırım inkarına dayanan ideolojilerin yayılma aracı olarak kullanılmasının da cumhuriyet ve demokrasi için ciddi bir tehdit oluşturan bir iç müdahale olduğu dile getirildi.

 

Neo-Osmanlı fetih stratejisi

"Bu neo-Osmanlı fetih stratejisi, yeni padişahın  yayılmacı politikasından kaynaklanıyor" denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Suriye’de DAİŞ’e karşı mücadele eden Kürtlerin sırtından bıçaklanması ardından Yunanistan’ın deniz sahanlığını ihlal ederek veya Kıbrıs’taki illegal işgali süreklileştirerek Türk devleti bugün açıkça Avrupa’yı provoke ediyor. Bunu yaparken de Libya’da askeri müdahalede bulunuyor veya paralı cihatçıları, son nesil askeri silahları ve konvansiyonel olmayan silahları göndererek Ermenilere karşı Yukarı Karabağ’da etnik bir temizlik operasyonu yürütüyor."

 

Etnik temizlik yapıyor

Türk devletinin işgal ettiği Efrîn, Serêkaniyê ve Gire Spi gibi Kürt bölgelerinde radikal İslamcı çetelerin savaş suçları ve infazlarının hatırlatıldığı açıklamada şöyle devam edildi: “Türk rejimi orada Kürtlere, Asuri-Süryani-Keldanilere ve Ermenilere karşı bir etnik temizlik yürütüyor. Bugün ise Erdoğan Suriye’nin kuzeyindeki tüm sınır hattını işgale hazırlanıyor. Buna paralel olarak da 2014’de DAİŞ işgaliyle büyük acı çeken Şengal başta olmak üzere Irak Kürdistan’ını tehdit ediyor.”

Tirana 'dur' deme zamanı geldi

Erdoğan’ın megaloman deliliklerinin on binlerce kişiyi kurban konumuna getirdiği dile getirilen açıklamada, “Avrupa bu tehlikeli otokrata karşı devekuşu politikasını sürdürmeye devam ederse bu kurbanların sayısı Avrupa’da da artacak” uyarısı yapıldı. Açıklamada, “Hem Türk devletinin uzun süreli kriminal ve otoriter anlayışının hem de Avrupa’nın ve diğer güçlerin körlüğü ile uzlaşmacı siyasetlerinin sonucu olan bu tirana (Erdoğan) artık ‘dur’ deme vakti geldi” çağrısı yapıldı.

"Cumhuriyet değerleri için özellikle bu diktatöre itaat eden tüm yapılar yasaklanmalı" denilen açıklamada son olarak Paris Katliamı’nda adaletin yerini bulması ve halkların askeri yöntemler de dahil kendi kaderini tayin hakkı ilkesinin tanınması gerektiğinin de altı çizildi.

Kimler imza attı?

Marianne’da yayınlanan açıklamayı şu kurumlar imzaladı:

* Fransa Ermeni Örgütleri Koordinasyon Konseyi (Conseil de coordination des organisations arméniennes de France-CCAF)

* Fransa Demokratik Kürt Konseyi (Conseil démocratique kurde en France-CDK-F)

* SOS Racisme

* Union syndicale Solidaires

* Renée Le Mignot, Mouvement contre le racisme et pour l'amitié entre les peuples (MRAP) Genel Başkanı

* Yves-Jean Gallas, Mouvement de la Paix üyesi

* La communauté chypriote de France (Fransa Kıbrıs Toplumu)

* L’association France-Chypre

* La communauté hellénique de Paris et des environs (Paris ve Çevresi Yunan Toplumu)

* Le Comité de soutien aux chrétiens d'Irak (Iraklı Hristiyanlara Destek Komitesi)

Y.ÖZGÜR POLİTİKA/PARİS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.