Tiryaki: Kimsenin kuşkusu olmasın

Yeşil Sol Parti Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki

Yeşil Sol Parti Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki

  • Yeşil Sol Parti Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, eleştiri ve öz eleştiri sürecinin halkın katılımıyla süreceğini belirterek, “Hiç kimsenin kuşkusu olmasın mücadeleyi yükselteceğiz” dedi.

ANF’ye konuşan Tiryaki, 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinin Kürt düşmanlığı üzerinden yürütüldüğünü hatırlatarak, “Tarihi önemde seçimlerdi. Türkiye tarihi açısından bir kırılma yaşanabilirdi ama pek çok nedenden dolayı bu mümkün olmadı. Kuşkusuz bunun nedenlerini uzun uzun tartışmak gerekir. Emin olun tartışacağız” dedi. Eşitsiz bir siyaset finansmanı, basın ambargosu ve kalıcı OHAL rejimi altında girilen ve dolayısıyla demokratik olmayan ‘seçim yarışını’, iktidar blokunun kazandığını kaydeden Tiryaki, şunları söyledi: “Maalesef Türkiye’yi de Kurdistan’ı da Ortadoğu’yu da iyi bir gelecek beklemiyor. Emin olun bu ırkçı, kadın düşmanı, savaş ihraç eden politikalarla mücadele etmezsek bizi daha çok savaş, daha çok yoksulluk bekliyor.”
Kendileri açısından en önemli handikapların kapatma tehdidi altında ve yeni bir parti ile seçime girmek olduğuna işaret eden Tiryaki, “Hem aldığımız oy oranında hem de aldığımız oy miktarında bir düşüş var” dedi. Seçimden sonraki umutsuzluk halinin anlaşılabileceğini belirten Tiryaki, şöyle devam etti: “Şunu açıkça söylemek gerekir; tarihin hiçbir döneminde bir ülkenin demokratikleşmesi sadece 5 yılda bir gerçekleşen seçimlerle olmamıştır. Özgürlüklerin tamamı ve demokratik bir toplum, bedeli çok ağır olsa da emin olun mücadeleyle kazanılmıştır. Biz parti olarak bunun bilincindeyiz. Elbette hiçbir zaman seçimleri küçümsemedik ama yalnızca seçimlerle bu ülkenin kalıcı sorunların çözülebileceğine de inanmadık. Bu yüzden seçimler dışında da siyasetimizin merkezine toplumsal mücadeleyi koyduk. Belki de bu kadar saldırgan bir tutum ve tavırla karşı karşıya kalmamızın nedeni budur.” 
Büyük kongre sürecinin başladığını hatırlatan Tiryaki, şunları keledi: "Hiç kimsenin kuşkusu olmasın; demokrasi mücadelesi yürütmeye devam edeceğiz. Başta Meclis olmak üzere her alanda bu mücadeleyi yükselteceğiz. Halklarımızın hak ettiği geleceği hep birlikte kuracağız, asla umutsuzluğa kapılmadık ve kapılmayacağız.”

 

İkinci tur kesin sonuçları

YSK, Cumhurbaşkanı seçimi ikinci tur kesin sonuçlarını açıkladı. 
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, 28 Mayıs'ta yapılan Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci oylama kesin sonuçlarının ilan edilmek üzere Resmi Gazete'ye gönderildiğini açıkladı. Yener, ikinci tur oylamasında yurt içinde 52 milyon seçmenin oy kullandığını, oy kullanma oranının yüzde 85,72 olarak gerçekleştiğini belirtti. Yener, Erdoğan'ın 27 milyon 834 bin 589 oyla Cumhurbaşkanı seçildiğini kaydetti. Yener, Tayyip Erdoğan'ın yüzde 52,18, Kemal Kılıçdaroğlu'nun yüzde 47,82 oranında oy aldığını söyledi. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.