TJA meclisini seçti

Kadın Haberleri —

25 Eylül 2022 Pazar - 17:30

.

.

  • ’Faşizme karşı kararlı, özgürlükte ısrarcıyız’ şiarıyla 4. Konferansı gerçekleştiren TJA, konferansın ilk gününde yürüttüğü tartışmalar ardından meclisini seçti. İkinci gününde ise Türkiye, Ortadoğu ve Avrupa’dan kadın örgütlerinin katılımıyla ve dayanışma mesajları ile  devam etti.

"Em li dijî faşîzmê bi biryar û di azadiyê de bi israr in" (Faşizme karşı kararlı, özgürlükte ısrarcıyız) şiarıyla Bakurê Kurdistan’ın Elîh (Batman) kentinde bir araya gelen Tevgere Jinen Azad (TJA) 4. Konferansını gerçekleştiriyor. TJA’nın kadın iradesini esas alan demokratik, ekolojik, kadın özgürlükçü yaşamı, kadın öncülüğünde inşa etme amacıyla gerçekleştirdiği konferansa Türkiye'nin ve Kürdistan'ın dört bir yanından 700 delege katıldı.

İlk gün öne çıkan başlıklar

Cumartesi günü basına kapalı olarak başlayan ve yüzlerce kadının katıldığı konferansın ilk gününde, İran'da "ahlak polisi" tarafından katledilen ve  tüm dünyada isyanı sürdürülen Jîna (Mahsa) Amini direnişine ve İran rejiminin politikalarına dikkat çekildi. Rojhilatê Kurdistan’da devam eden direnişi selamlayan Konferans, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan tecrite, doğa kırımına, Bakurê Kurdistan’da devreye konulan "üniformalı şiddete”, özel savaş politikalarına, cezaevleri ve hasta tutsakların durumuna, kadına yönelik şiddet, kadın yoksulluğu ve özelde genç kadınlara yönelik politikaları gündemine aldı. 

Açılış konuşmasını yapan TJA üyesi Zeynep Boğa, kadın direnişinin dünyanın birçok yerinde yaşam bulduğunu, kadınların direnişlere öncülük ettiğini ve Ortadoğu’nun da bu direniş alanlarından biri olduğuna dikkat çekti.