TJK-E ve KCDK-E: Soykırımcı düşmanı tanıyın

Kadın Haberleri —

27 Ağustos 2020 Perşembe - 16:36

  • TJK-E ve KCDK-E, soykırımcı Türk devletinin Kürt kadınlarına yönelik özel savaş yöntemlerine karşı duyarlı olmaya, saldırıları ulusal birlik ruhuyla bertaraf etmeye çağırdı.

Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) yaptığı yazılı açıklamada, AKP/MHP bloğunun tecavüz kültürünü Kürdistan’da daha sistematik ve aleni olarak devam ettirdiğini belirterek, Kürt düşmanlığının sırf dört parçada işgal saldırılarıyla sınırlı kalmadığını vurguladı. En son Êlih’te İpek Er’e tecavüz edip ölümüne neden olan uzman çavuş Musa Orhan’ın “bana bir şey olmaz sözü” ve ardından Soysuz’un sahiplendiği açıklamaların ardından tahliye edilmesini, hemen akabinde ise Wan’da bir subayın 17 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz eden bir assubay hakkında işlem yapılmamasını hatırlatan TJK-E, tecavüz politikasının devrede olduğunu söyledi. “Tecavüz Erdoğan’ın devlet politikasıdır, tecavüz kültürüne karşı sessiz kalmak yaşanan suça ortak olmaktır” vurgusunda bulunan hareket, devletin tecavüz kültürüne karşı direnmeye çağırdı.

İpek Er’in katili Türk devletidir

Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi (KCDK-E) de soykırımcı Türk devletinin Kürt halkına dönük başlattığı topyekûn imha saldırısını derinleştirerek sürdürdüğünü, saldırıların Kürtlerin bütün değerleri, cenazeleri, mezarları, kadın, çocuk, toprağını hedefleyecek noktaya geldiğine dikkat çekti. İpek Er’in katilinin tecavüzcü askerleri serbest bırakan Türk devleti olduğunun altını çizen Kongre, devamla şunları kaydetti:

Direniş tek çıkış yoludur

“Kürdün soykırımını hedefleyen bu devlete karşı tavizsiz karşı koyuş, tek çıkış yoludur. Başta kadınlar olmak üzere tüm halkımız, tecavüz ve katliamlara karşı son derece duyarlı olmak zorundadır. Bunları ferdi olay olarak görmek büyük bir saflık olacaktır. Soykırımcı düşmanı tanımamak olacaktır.
Kadın şahsında verilmek istenen mesaj toprağımız, bir halk olarak kimliğimiz, kültürümüz ve değerlerimizin imhasıdır. Bu nedenle direnişimizi toplumsallaştırarak daha örgütlü hale getirmeliyiz.
İşgalci işgalcidir, soykırımcı soykırımcıdır, polis devletin polisidir, asker devletin askeridir ve Kürdün yok edilmesini hedefleyen tüm bu güçlere karşı tavizsiz bir karşı koyuş tek yoldur.
Başta kadınlar olmak üzere tüm halkımızı her yerde kadın iradesini savunmaya, büyütmeye ve TJK-E’nin bu doğrultuda gerçekleştireceği çağrılara ses verip tüm eylemlere aktif katılmaya çağırıyoruz.”

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.