TJK-E’li kadınlar renk kattı

Kadın Haberleri —

26 Kasım 2020 Perşembe - 17:00

  • Avrupa'nın birçok kentinde kadına şiddeti protesto eden kadınlar, “Diktatörün yargılanması için 100 neden 100 bin imza” kampanyasının startını verdi, ortak mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı. 

Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın birçok kentinde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) ve bileşenleri öncülüğünde mitingler düzenlendi. “Diktatörün yargılanması için 100 neden 100 bin imza” kampanyasının startını veren kadınlar, ortak mücadele mesajı verdi.

Köln’de Köln Kadın Kolektifi tarafından organize edilen miting için kadınlar Roncalliplatz’da toplandı. Kolektif, dünyaya hakim olan pandemiyle kadınlara dönük ayrımcılık ve şiddetin arttığına dikkat çekti. Viyan Kadın Meclisi adına konuşan Yıldız Filimci ise, “Diktatörün yargılanması için 100 neden 100 bin imza” kampanyasının startını verdiklerini belirterek, Kürt kadınlara özel savaş yöntemiyle yönelen Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yargılanması gerektiğini söyledi. Filimci, kampanyaya destek çağrısında bulundu. Feministas Colonia aktivistleri de Las Tesis performansı sergiledi.
Kürt kadınlar kampanyaya atfen, “Diktatörün sonu kadınların elinde”, “Kadın kırımına son, şimdi özgürlük zamanı” yazılı pankartlar yanında Türk devleti ve erkek şiddeti nedeniyle hayatını kaybeden kadınların resimlerini taşıdı.