Transdinyester’den Rusya’ya çağrı

Dünya Haberleri —

  • Moldova'nın Rusça konuşan ve sovyet sembollerini kullanan ayrılıkçı bölgesi Transdinyester'deki Yüksek konsey üyeleri, Rus Meclisi Dumas'dan Batı yanlısı Moldova hükümetine karşı kendilerini korumasını talep etti.

Moldova'ya bağlı olsa da 1990’da Moldova ordusunu yenerek tek taraflı bağımsızlık ilan eden Transdinyester ile Kişinev yönetimi arasındaki gerginlik, bölgedeki ihracat ve ithalata yeni gümrük vergileri getirmesi ile zirveye ulaştı.  

Avrupa Birliği (AB) taraftarı Kişinev'in kararına tepki gösteren Transdinyester Yüksek Konseyi üyeleri, Moskova'nın bölgede yaşayan 220 binden fazla Rus vatandaşının durumunu göz önünde bulundurması gerektiğini belirterek bölgenin savunulması için önlemler alınması çağrısında bulundu. 2006’da 470 bin nüfuslu bölgede yapılan referandumunda halkın yüzde 95’i bağımsızlıktan yana oy kullanmıştı.

Transdinyester’in başkenti Tiraspol'deki yetkililerin yayınladığı bildiride ayrıca Avrupa Parlamentosundan Moldova'dan gelen baskıların yerel halkın "hak ve özgürlüklerini ihlal etmesini" engellemesini istedi. Transdinyester Yüksek Konseyi Başkanı Alexander Korshunov, Moldova'nın "jeopolitik durumdan faydalandığını" ve ekonomiyi "bir baskı ve şantaj aracı olarak" kullandığını söyledi.

Yaklaşık 470 bin nüfusa sahip olan Transdinyester, Dinyester Nehri'nin doğu kıyısı ile Moldova'nın Ukrayna sınırı arasında yer alan ince bir toprak şeridi. Bin 500 Rus barış gücü askerinin konumlandığı ve uluslararası kamuoyu tarafından tanınmayan devletin kendi para birimi ve bayrağı bulunuyor. TIRASPOL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.