Trump’ın geleceği Senato’da

Dünya Haberleri —

14 Ocak 2021 Perşembe - 17:02

  • ABD Temsilciler Meclisi, Donald Trump’ın “kalkışmayı teşvik” gerekçesiyle azledilmesini, 197’a karşılık 232 evet oyuyla kabil etti. ABD tarihinde Temsilciler Meclisi tarafından azledilmesi yönünde ikinci kez karar alınan ilk başkan olan Trump’ın geleceği için son kararı Senato verecek.

 

Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda yapılan oylamada Trump'ı azil maddesi, Cumhuriyetçiler'den 10 üyenin de onayıyla kabul edildi. Temsilciler Meclisi'nde iki kez azli istenerek tarihe geçen Trump için azil maddesi, bundan sonra Senato’da oylanacak. Senato’nun 19 Ocak'tan önce davayı görüşmek için toplanması beklenmiyor.

Trump’ın çağrısıyla toplanan ırkçı lümpen kalabalığın 6 Ocak'taki Kongre baskınının ardından "göstericileri şiddete teşvik etmekle" suçlanan Trump, görevden alınması istemiyle yeniden Kongre’nin gündemine geldi. Oylama sırasında Trump taraftarlarının olası baskını için yoğun güvenlik önlemleri alındı. Temsilciler Meclisi, Trump'a yönelik "ABD hükümetine karşı kasten şiddete teşvik" suçlamasıyla azil oturumuna devam ederken, Senato kanadında önemli bir gelişme yaşandı.

Senato Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell, Senato Azınlık Lideri Demokrat Chuck Schumer ile yaptığı telefon görüşmesinde, Senato’nun planlandığı gibi 19 Ocak'ta yeniden toplanacağını ve bu tarihi erkene çekmeyeceklerini belirtti.

McConnell'ın bu adımıyla Trump'a yönelik azil davasının, Joe Biden'ın 20 Ocak'ta göreve başlamasının ardından da süreceği kesinleşmiş oldu. Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğa sahip olan Demokratlar'ın ve maddeye "evet" oyu vereceğini açıklayan bazı Cumhuriyetçi vekillerin oylarıyla Trump'a yönelik azil maddesinin kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyordu.

Son söz Senato’da

Azil sürecinin asıl yargılama ayağını oluşturan ve Trump'ın suçlu olup olmadığına karar verecek olan Senato’nun söz konusu oylamayı ne zaman yapacağı ise henüz belli değil. Bazı senatörler, 20 Ocak'ta göreve başlayacak Joe Biden'ın ilk günlerinin azil yargılamasıyla gölgelenmemesi için Senato’daki oturumun ileri bir tarihte yapılmasını istiyor.

Senatonun Trump'ı suçlu bulması için 100 senatörün en az 3'te 2'sinin bu yönde oy kullanması gerekiyor. Senato'daki azil duruşması görevden ayrıldıktan sonra yapılsa bile, suçlu bulunması durumunda Trump’ın bir daha başkanlık yarışına katılmaktan men etmek üzere bir oylama daha yapılacağı belirtiliyor. Senato’daki Cumhuriyetçiler’in lideri Mitch McConnell, Senato’daki yargılama sürecinde Trump’ın görevden alınması yönünde oy kullanması ihtimalini dışlamadı.McConnell, azil yargılamasında nasıl oy kullanacağı konusunda henüz karar vermediğini belirtti, “Senato’ya sunulan hukuki argümanları dinleyeceğim” dedi.

WASHINGTON

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.