TÜBİTAK'a arızalı harddisk

10 Haziran 2022 Cuma - 19:00

  • Amed'in Sur ilçesinde 28 Kasım 2015'te katledilen dönemin Amed Barosu Başkanı Tahir Elçi cinayetiyle ilgili açılan davada Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'na (TÜBİTAK) gönderilen harddisk imajları bozuk çıktı. 

 

Elçi cinayeti dosyasında en önemli delillerden birini oluşturan PTT Balıkçılar Şubesi Müdürlüğü ile Mardinkapı Kebapevi kameralarına ait görüntüler bozuk olması nedeniyle incelenmesi için önceki celselerde TÜBİTAK'a gönderilmişti. TÜBİTAK’a gönderilen imajların, 12 Ocak’ta görülen dava duruşmasında boş olduğu ortaya çıkmıştı. Mahkeme, bunun üzerine kameraların imajının incelenmesi için ikinci defa TÜBİTAK’tan talepte bulundu. TÜBİTAK, gönderilen kamera imajlarını açamadı. TÜBİTAK BİLGEM, söz konusu durumu tutanak altına aldı. Tutanakta şu ifadelere yer verildi: "İlgi talep kapsamında merkezimize (TÜBİTAK-BİLGEM) gönderilen Toshiba marka 23DEEPVGS TZ6 seri numaralı 3TB kapasiteli hard diskin yapılan kontrolünde, mekanik olarak arızalı olduğu ve içeriğine erişilemediği tespit edilmiştir. Talep kapsamında teslimata müteakip merkezimizce gerçekleştirilen delil torbası açma videosu ve söz konusu hard diskin arızalı olduğuna dair tespit videosu ek ile sunulmuştur. Ek ile belirtilen CD’nin ilgili mahkemesine tarafınızca iletilmesi talep edilmektedir.” 

İnandırıcı da tesadüf de değil

Konuya dair konuşan Amed Barosu Yönetim Kurulu üyesi ve dava avukatlarından Mahsun Batı, orjinallerin değil imajların incelendiğini aktardı. Batı, “ATK görüntülerin orijinallerini değil, imajlarını inceledi. Hata bu imajlarda, imaj alınırken hata oluşmuş. Bu ikinci defa oluyor. Kameraların asılları duruyor. Bizim için önemli olan Mardinkapı Kebapevi’nn 4 No’lu kamerasıdır. Mardinkapı Kebapevi’nin 3 kamerasının görüntüsü açılıyor. Ancak olay yerine gönderen 4 No’lu kameranın kayıt almadığı söyleniyor. Daha önce Adli Tıp Kurumu’na gönderilen kamera imajlarında 4 No’lu kameranın görüntü almadığı söyledi. Bu kameraya bir müdahale var mı yok mu bu konu bir netlik kazanmadı. Bu da yapılacak incelemeler sonucu belli olacak. ATK bu konuda inceleme yaptı ve görüntü kaydı yapmadığına dair rapor düzenledi. Biz de dışardan aldığımız teknik destekle bu 4 No’lu kameranın görüntü alıp almadığını inceliyoruz. Bu konuda henüz biz de bir bulguya ulaşmadık. Çalışmalarımız devam ediyor. ATK 4 No’lu kameranın görüntü almadığını söylüyor, bu inandırıcı değildir. Mardinkapı Kebapevi’nin 3 kamerası görüntü alıyor ama olay yerini doğrudan gören 4 No’lu kameranın görüntü kaydı yapmadığı söyleniyor. Bu inandırıcı olmadığı gibi tesadüf de olduğunu düşünmüyoruz. Bizim için önemli olan 4 No’lu kameradır, bunun cinayetin aydınlanmasında doğrudan etkisi olacak” şeklinde konuştu.   AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.