Tüm haklar ayaklar altında

23 Ağustos 2021 Pazartesi - 20:40

  • İHD’nin 6 aylık insan hakları ihlalleri raporuna göre; tüm temel haklar ayaklar altında.

İHD Eşbaşkan Yardımcısı Rahşan Bataray Saman, hak ihlalleri, kötü muamele ve işkencenin arttığını söyledi. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi, ”Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi 2021 Yılı İlk 6 Ay İnsan Hakları İhlalleri Raporu”nu dernek binasında açıkladı. Raporu açıklayan İHD Eşbaşkan Yardımcısı Rahşan Bataray Saman, 2021 yılı ilk 6 aylık döneminde insan hakları ihlallerinin sistematik bir biçimde arttığını ve Kürt sorununda güvenlikçi politikalar ile çözümsüzlükte ısrarın sonucu olarak bölgede vahim bir ihlal tablosuyla karşı karşıya kalındığını söyledi. Saman, çatışmalı ortamın devam ettiği bu süreçte; işkence ve kötü muamele, ifade ve örgütlenme özgürlüklerine yönelik baskılar, cezaevlerinde süregelen ihlaller, açlık grevi, askeri operasyonlar ve yasaklamalardan kaynaklı meydana gelen ihlaller, kadına yönelik şiddet gibi ihlal başlıklarında önemli artışlar yaşandığını kaydetti.

Kürt siyasetçi ve hak savunucularına yönelik baskı politikalarının son halkasının HDP’ye açılan kapatma davası olduğunu belirten Saman, ”Kayyum politikasının tüm uygulamaları ile kalıcı bir idari yönetim haline getirilerek halkın seçme ve seçilme hakkının tümü ile bertaraf edildiğine tanık olduk” dedi.

Cezasızlık politikası

İşlenen suçlardaki artışların en önemli sebeplerinden birinin “cezasızlık politikaları” olduğunun altını çizen Saman, son dönemlerde tekrar gündeme gelen devlet yetkilileri eliyle işlenen ağır suçlar; insan hakları ihlallerine ilişkin açıklama ve beyanlarına dikkat çekti. 

İmralı’daki tecrit

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki ağır tecride dikkat çeken Saman, buna karşı başlatılan açlık grevinin devam ettiğini hatırlattı. Saman,  “Tecrit başta olmak üzere meydana gelen kategorik hak ihlalleri BM Mandela Kuralarına, CPT tavsiyelerine ve 5275 sayılı İnfaz Kanunu’na aykırıdır. Adalet Bakanlığı tarafından bir an önce yasal olmayan bu uygulamaya son verilmeli, gerek avukat gerekse aile görüşleri yaptırılmalıdır” diye konuştu.

6 aylık bilanço

İHD Bölge Temsilcisi Abdulselam İnceören ise 6 aylık bilançoyu sıraladı:

*  Güvenlik güçleri tarafından, ‘keyfi öldürme’, ‘silah kullanma yetkisinin ihlali’ veya ‘dur ihtarına uymadığı’ gerekçesiyle biri kişi yaşamını yitirdi, 6 kişi yaralandı.

*  Cezaevlerinde intihar ettikleri iddia edilerek şüpheli bir şekilde iki tutsak yaşamını yitirdi, biri yaralandı.

*  8 asker ve polis, intihar ettikleri iddia edilerek şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi.

*  Bir siyasi parti yöneticisi saldırı sonucu yaralandı. Bir gazeteci ve 5 sağlık görevlisi gerçekleşen saldırılarda yaralandı.  * Bölge kentlerinde gerçekleşen silahlı çatışmalarda, 29 kolluk görevlisi öldü, 17’si de yaralandı. 129 örgüt üyesi yaşamını yitirdi, en az ikisi yaralandı.

*  Sınır hatlarında bir kişi vurularak yaşamını yitirdi. Bir kişi ise donarak ölü bulundu.

*  Mayın patlamalarında iki çocuk yaşamını yitirdi, bir çocuk yaralandı.

*  Bir yetişkin (erkek) yaşamını yitirdi. 5 çocuk, 28 kadın ve üç erkek olmak üzere toplam 36 kişi kuşkulu bir biçimde ölü olarak bulundu.

Bölge ve sokak yasağı 

5 kent ve bu kentlere bağlı 19 ilçe sınırlarında 7 kez özel güvenlik bölgesi ilanları gerçekleşti. İki kent merkezi ve bu kentlere bağlı 8 ilçede bulunan 130 köy/mahalle ve bağlı bulunan onlarca mezrayı kapsamına alacak şekilde toplamda, 8 kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Kadınlara yönelik saldırıar

*  13 kadın intihar etti, iki kadın da intihar teşebbüsünde bulundu.

*  18 kadın aile içi şiddet sonucu yaşamını yitirdi, 10 kadın ise maruz kaldığı şiddet sonucu yaralandı.

*  Üç kadın cinsel saldırıya maruz kaldı.

*  5 kadın toplumsal yaşamda saldırı sonucu yaşamını yitirdi, 12 kadın ise maruz kaldığı şiddet sonucu yaralandı.

*  17 kadın cinsel saldırıya maruz kalırken, 9 kadın ise fuhuş yapmaya zorlandı.

Çocuklar da

*  6 çocuk intihar etti. İki çocuk aile içi şiddet sonucu yaşamını yitirdi. 10 çocuk ise maruz kaldığı şiddet sonucu yaralandı.

*  Dört çocuk cinsel istismara maruz kaldı. İki çocuk toplumsal yaşamda maruz kaldığı şiddet sonucu yaşamını yitirdi, üç çocuk ise yaralandı.

*  Bir çocuk kaçırılarak alıkonuldu ve çocuk şantaj yapılarak cinsel istismara maruz kaldı. 

İçeride ve dışarıda işkence

*  En az 42 kişi gözaltında işkenceye ve kötü muameleye maruz kaldı. 54 kişi gözaltı yerleri dışında (sokak-ev baskını) işkence ve kötü muameleye maruz kaldı. 1 kişi korucular tarafından kötü muameleye maruz kaldı.

*  50 mahpus, cezaevinde işkence ve kötü muameleye maruz kaldı.

*  7 kişi kolluk güçlerinin ajanlık dayatmalarına maruz kalırken, 5 kişi de tehdit edildi.

Gözaltı ve tutuklamalar

*  21’i çocuk 992 kişi gözaltına alındı. 161 kişi tutuklandı. Bir  kişi hakkında ev hapsi verildi.

* 739 ev/işyeri baskını yapıldı. 14 soruşturma dosyasında 77 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

* 8 dava dosyasında 39 kişi hakkında dava açıldı. Aralarında siyasetçi, gazeteciler ve kamu emekçilerinin de bulunduğu 28 dosyada 80 kişi hakkında değişik hapis ve para cezaları verildi.

* Toplumsal gösteri ve açık hava toplantılarına katılan 81 kişi hakkında ise çeşitli gerekçelerle para cezaları verildi.

* 7 siyasi parti binası, 2 dernek, 1 belediye binası saldırı veya baskına uğradı.

* Devlet güçleri tarafından 12 toplumsal gösteri veya açık hava toplantısına saldırıldı; 16 toplantı toplumsal gösteri ve açık hava toplantısı yasaklandı. Toplantı veya gösteriler, kimi kentlerde süresiz, kimi kentlerde ise 15 günde bir ya da her ay yenilerek yasaklandı. 2021 yılının ilk 6 ayında 33 kez yasaklama kararı açıklandı.

Sürgün ve soruşturma

* 67 tutsak, gerekçe gösterilmeden sürgün/sevk edildi.

* 13 tutsak sağlık hakkı ihlaline maruz kaldı.

* 105 tutsağa disiplin cezası verildi.

İşçi hakları

* Güvencesiz çalışma koşulları sonucu meydana gelen iş kazalarında; 12 işçi yaşamını yitirdi, 6 işçi yaralandı.

* 104 kişi işten çıkarıldı. 13 kişi görevinden alındı ve bir kişi de ihraç edildi. 

Kayyumlara devam

* HDP’li belediyelere yönelik kayyum atamaları devam etti. 2021 yılının ilk 6 ayında; iki İlçe Belediye Eşbaşkanı görevden alınırken, bir ilçe belediyesine kayyum atandı. Dört Belediye Meclis Üyesi ve 4 İl Genel Meclis Üyesi görevinden alındı.  AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.