Türk casusa sınır dışı

Dünya Haberleri —

12 Ocak 2021 Salı - 17:02

  • Avusturya, Türkiye adına casusluk yapan ve İtalya vatandaşlığı olan Feyyaz Öztürk’ü sınır dışı etti. Öztürk, Noel öncesi İtalya’ya gönderildi.

 

Avusturya makamları, 4 Şubat'ta yargılamasına başlanacak olan Feyyaz Öztürk'ün halkın güvenliğine tehdit oluşturduğu gerekçesiyle sınır dışı edilmesine karar verdiklerini bildirdi. Avukatı, sınır dışı edilen müvekkili Öztürk'ün gözaltı süresinin sonuna yaklaşıldığı ve serbest bırakma yerine ülkesine gönderildiğini doğruladı.

Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer, Eylül 2020’de yaptığı açıklamada, Türk Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan ve AKP muhalifi kişilere ilişkin bilgileri Türkiye’ye sızdıran bir casus yakaladıklarını duyurmuştu. Bakan Nehammer, Türkiye'de serbest bırakılan şüphelinin Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından muhbir olarak kullanıldığını ve casusluk yapmak üzere Avusturya'ya gönderildiğini ifade etmişti. MİT ajanı Feyyaz Öztürk, 15 Eylül’de Viyana’daki Anayasayı Koruma Örgütü Eyalet Bürosu’na başvurarak Belgrad’daki bir MİT yetkilisi tarafından Berivan Aslan’a suikast ile görevlendirildiğini ve birçok başka ajanın da plana dahil olduğunu itiraf etmişti. Hedef isimler arasında Avusturya Ulusal Konseyi eski üyesi Peter Pilz, Yeşiller Partisi’nin eski bir milletvekili ve SPÖ’den bir politikacı da bulunuyordu.

Türk Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy ise Avusturya’nın açıklamasını reddetmişti.

VİYANA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.