Türk devlet terörü lanetlendi

Diaspora Haberleri —

29 Nisan 2021 Perşembe - 15:29

  • Türk devletinin Medya Savunma Alanları’na yönelik düzenlediği işgal saldırıları Avrupa’nın birçok merkezinde protesto edildi.

 

Almanya, Hollanda, Fransa, İsviçre, Avusturya ve İtalya’da Kürdistanlılar ve dostları Türk devletinin işgal saldırılarına karşı alanlara çıktı.

Almanya’nın Bielefeld kentinde düzenlenen eylemde “İşgal saldırıları sürdükçe direniş de aralıksız bir şekilde sürecektir” denildi. Saldırılara karşı bölge devletlerinin sessizliği kınandı. Saarbrücken’de Europagaleri’nin bir araya gelen Kürtler, Avrupa’nın saldırılara karşı sessizliği protesto ederken, gerilla direnişi selamlandı.

Darmstadt/Luisenplatz’da düzenlenen eylemde “Türk devletinin Kürdistan’daki terörü durdurulsun” yazılı pankart açıldı. Yapılan konuşmalarda Almanya devletinin Erdoğan diktatörlüğüne desteği kınandı. Erdoğan rejimi karşıtı sloganlar atılarak uluslararası dayanışma çağrısı yapıldı.


Stuttgart’taki eylemin öncülüğünü gençler yaptı. “Türk devlet faşizmine ölüm” yazılı pankartların da açıldığı eylemde direniş sloganları atıldı. Gençler marşlar eşliğinde Öcalan’ın posterleri ve TJK-E bayraklarını dalgalandırdı.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da da gençler eylemdeydi. Stephansplatz’da işgal saldırıları protesto edildi, “Biji berxwedana gerilla”, “Bijî Serok Apo”“Bjî berxwedana Metina” sloganları atıldı. Ülkenin Graz kentinde Herrengasse’de buluşan Kürdistanlılar, Türk devlet terörünü lanetledi.