Türk devleti katletti KDP aklamaya çalıştı

27 Mayıs 2022 Cuma - 17:00

HPG Bamernê açıklaması

HPG Bamernê açıklaması

  • Amediyê’nin Bamernê nahiyesi civarında piknik yapan halkın bulunduğu alan Türk ordusunun yaptığı saldırı sonucunda ikisi çocuk üç yurtaş şehit düştü. Şehit babası dahil, tüm tanıklıklara rağmen Mesrur Barzani'ye bağlı kurumlar ve medya, gerillayı suçladı.

İşgalci Türk devleti Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) ile Amediye’nin Bamernê beldesinin Ziweser köyünde piknik yapan halkı bombaladı. Saldırıda 14 yaşındaki Yûsif Kovan ve 10-13 yaşlarında olan Avend Hişyar ile bir yurttaş katledildi, iki kişi ise yaralandı. 

Amediyê’nin Zêwe köyü muhtarı Birqi Ömer, saldırının Türk devleti tarafından yapıldığını söyledi. Katledilen çocuğun babası, “İlk önce namussuz Türkiye top ateşi açtı. Ardından uçak vurdu. Allah bunu Türklerin yanına bırakmasın” dedi. Olayın diğer tanıklarından biri de medyaya, “Nêrwe aşiretinden Zêwe Serin’in halkıyız. Yaklaşık bin kişi oradaydık. Köyümüzün yakınında bir Türk askeri üssü var. 7 aydır bölgedeki partiler cumhurbaşkanlığı koltuğu için savaşıyorlar. Evimizin içinde bombalanıyoruz bunu görmüyorlar. Türk askerlerinin topraklarımızdaki varlığından mutlular ve şu an bizler öldürülüyoruz” diye konuştu.

Bütün tanıklıklara rağmen Mesrur Barzani'ye bağlı Anti Terör Birimi, hemen açıklama yaparak "PKK roketle hedef aldı" yalanını servis etti. Barzani'ye bağlı Kurdistan24, halkın anlatımlarını da görmezden gelerek, gerillayı suçladı. Kurdistan24 ile Türk devletinin ajansı AA'nın aynı haberi paylaşmaları dikkat çekti. Neçirvan Barzani'ye bağlı Rûdaw da bunun üzerine haberini revize ederek, muğlak bırakmayı, altına da Anti Terör Birimi'nin yalanını iliştirmeyi uygun gördü. PKK'nin döşediği mayının patladığını ileri süren KDP yayınları bile oldu. Hükümet ortağı YNK'nin yayın organı Kurdsat ise Türk SİHA'larıyla saldırı yapıldığı şeklindeki haberini tanık ifadeleri ve Türk devletinin daha önceki saldırılarını da hatırlatarak sundu. 

HPG açıklama yaptı

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) saldırı ve sonrasındaki yalanlarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Üç Kürdistan şehidinin ailesine ve tüm Kürdistan halkına başsağlığı, yaralılara da şifa diliyen BİM, KDP’nin işgalci Türk devletiyle içerisine girdiği ilişkilerin ve yanlış politikalarının yarattığı olumsuz sonuçların Bamernê’deki katliamla bir kez daha açığa çıktığını belirtti. 

Halkın tepkisinden korkuyorlar

Bazı KDP yetkililerinin ve KDP medyasının suçluluk telaşıyla hemen bu olayı gerillaya yıkmaya çalışmasının, halkıın haklı tepkisinden duydukları korkunun bir sonucu olduğu vurgulanan açıklamada, "Fakat halkımız gerçekleri bizzat gördüğü ve bildiği için atılan bu iftiralara itibar etmemiştir. Kürdistan Özgürlük Gerillası halkımızın onurunu korumak ve Başûrê Kurdistan’ı savunmak için büyük bedeller ödeyip fedaice savaşarak şehitler verirken, Kürt halkının işgalciler tarafından katledilmesini her defasında meşrulaştırmak için yoğun çaba sarf eden KDP’nin bu yanlış tutumundan vazgeçmesi gerekmektedir" denildi. 

KDP içindeki bazı çevreler

Gerilla güçlerinden ölümcül darbeler alan Türk ordusunun, tarihi yenilgisini önlemek için KDP içindeki bazı çevrelerin eliyle çeşitli provokasyonlar yaratarak Kürtler arası bir savaşın zeminini oluşturmak istediğine dikkat çekilen açıklamada, KDP’nin Türk devletinin yanında savaşa girmesinin gerekçesini oluşturmak için bir takım kirli planların devreye girebileceği daha önce basına yansıdığı hatırlatıldı. BİM, son üç gündeki şu girişimlere de işaret etti:
*  KDP’ye bağlı bazı güçler, 24 Mayıs 2022'de Sidekan’a bağlı Goşinê bölgesindeki bir gerilla noktamızın üzerine giderek, çatışma yaratmak için provokasyon girişiminde bulundu, ancak gerilla birliğimizin sağduyulu yaklaşımı sonucu bu provokasyon boşa çıkartıldı. 
* Türk ordusu, 25 Mayıs günü Metîna'ya bağlı Girê Hakkarî’ye yönelik hem havadan hem de karadan saldırısını KDP’nin denetimindeki alanlardan geçerek gerçekleştirdi.
*  Metîna'ya bağlı Girê Ortê’ye bağlı Girê Şehîd Agir’da bulunan Türk askerleri, 26 Mayıs günü gerillanın hedefi oldu ve 2 Türk askeri öldürüldü. 

KDP'ye bir kez daha çağrı

Gerillanın, KDP güçlerine saldırdığı yönündeki haber ve açıklamaları yalanlayan BİM, şunları dile getirdi: "Türk ordusunun zora düştüğü ve yenilmenin eşiğine geldiği her anda KDP güçlerinin bu şekilde harekete geçmesi ve KDP basınının bu şekilde yalan yanlış haberler servis etmesinin hangi anlama geldiği açıktır. Kürtler arası bir savaş sömürgeci soykırımcı Türk devletinden başka hiç kimseye fayda sağlamayacaktır. Böylesi bir felaketin Kürdistan’da kaosa, istikrarsızlığa ve büyük bir yıkıma yol açacağı son derece açıktır. KDP’yi, başta Başûrê Kurdistan olmak üzere bütün Kürdistan halkına zarar verebilecek bu yanlış tutumlardan vazgeçirmeye çağırıyoruz." AMEDIYÊ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.