Türk gemisine Alman operasyonu

Dünya Haberleri —

23 Kasım 2020 Pazartesi - 15:27

.

.

  • Libya açıklarında silah ambargosunu deldiğinden şüphe edilen bir Türk fırkateynine BM denetleme komisyonuna bağlı Alman askerler tarafından baskın düzenlendi.

 

Alman dergisi Der Spiegel, Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne destek veren Türk devletine ait bir fırkateyninin Bingazi'nin 200 kilometre kuzeyinde durdurulduğunu, geminin silah taşıdığından şüphe edildiğini yazdı. Habere göre, BM tarafından Libya'ya uygulanan silah ambargosunu denetlemeyi amaçlayan Avrupa Birliği (AB) misyonu çerçevesinde Libya açıklarında görev yapan Alman askerleri, Türklere ait yük Rosaline-A isimli gemide arama yapmak istedi. Ancak Ankara’nın müdahalesiyle gemide kontrole izin verilmedi ve Alman askerleri gemiden ayrılmak zorunda kaldı.

Rosaline-A Türk gemisi rotasına devam ederken, geminin Misrata Limanı’na demir atacağı öğrenildi.

Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne destek veren Türk devletinin Libya’ya yönelik silah ambargosunu sık sık delmesi Birleşmiş Milletler (BM) raporlarında da açık ifade edilmişti. BM tarafından 2016 yılından bu yana Libya’ya silah ambargosu uygulanıyor. AB'nin 2020 Mart ayında başlattığı "Irini" adlı askeri misyonu bu ambargoyu denetlemek için görev yürütüyor.

İsviçre'nin Cenevre kentinde 19-23 Ekim'de düzenlenen 5+5 Ortak Askeri Komite toplantıları sonucunda Libya hükümeti ile Halife Hafter güçlerinden heyetler arasında kalıcı ateşkes anlaşması imzalanmıştı.

Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL), Libya'da ateşkes anlaşması ve taraflar arasında devam eden görüşmelere rağmen, "iki tarafın da hala askeri güçlerini geri çekmeye başlamadığını" açıkladı.

FRANKFURT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.