Türk hükümetinden Öcalan itirafı

Dünya Haberleri —

14 Kasım 2021 Pazar - 18:02

Abdullah Öcalan

Abdullah Öcalan

  • AİHM'in Öcalan başvurusuna dair ihlal kararını 30 Kasım-2 Aralık’ta görüşecek olan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'ne yeni bir bildirimde bulunan Türkiye, Öcalan'ın "koşullu salıverilmeden muaf" olduğunu kabul etti.

 

Avrupa Konseyi (AK) Bakanlar Komitesi, 15 Şubat 1999'dan bu yana İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde tutulan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile Hayati Kaytan, Emin Gurban ve Civan Boltan hakkında verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) ihlal kararlarını görüşecek. 30 Kasım-2 Aralık’ta yapılacak görüşmeden çıkacak sonuç beklenirken Türkiye'den Komite'ye "Eylem Planı" adı altında 7 Ekim'de yeni bir bildirim sunuldu. İlk bildiriminde 2009’dan bu yana İmralı’da ihlal olmadığını ileri sürerek, “Umut hakkının güvenceye alınması” ve “ağırlaştırılmış müebbet cezasının infazı rejimi hakkında yasal değişiklik” yapılmasına ilişkin tespit ve önerileri görmezden gelen Türkiye, yeni bildiriminde de bu durumu savundu. Türkiye, "Dava Tanımı" başlığıyla başlayan yeni bildiriminde, AİHM'in "Öcalan 2" kararına işaret ederek, 17 Kasım 2009’dan sonra İmralı'da "insanlık dışı muamele teşkil edecek" bir durumun olmadığını ileri sürdü. 2009'dan bu yana Öcalan ile diğer tutsakların aile ve avukatlarıyla görüşmelerinin çeşitli gerekçelerle engellenmesini ise görmezden gelindi. Bildirimde, yine AİHM kararına işaret edilerek, 17 Kasım 2009’dan sonraki dönemde İmralı'da yapılan "iyileştirmelerin" takdir edildiğini ve 2009’dan önceki ihlalin giderildiği savunması yapıldı. Ancak İmralı’daki tutukluluk koşulları ile ilgili olarak 2011’de Öcalan adına AİHM'e yapılan başvuru görmezden gelindi.  

Koşullu salıverilme hakkı

Bildirimin "Genel Tedbirler" bölümünde, "koşullu salıverilmeye ilişkin hukuki çerçeveye" dikkat çekildi. Mevzuatta 2020’de İnfaz Kanunu'nda değişiklik yapıldığı ve müebbet hapis cezalarının infazında "koşullu salıverilme" oranının "2/3" yerine "1/2" olarak uygulanmasına karar verildiği hatırlatıldı. Bu düzenlemelerin, Bakanlar Komitesi'nde izleme sürecine konu olan 4 AİHM kararında yer alan ihlale neden olan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının infaz şekliyle ilgili olmadığı öğrenildi. Bildirimde, aynı düzenlemeye işaret edilerek, "Türk makamları, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan hükümlülerin koşullu salıverilmesinden yararlanmalarının kural olarak mümkün olduğunu belirtmek isterler. Ancak, istisnai olarak bazı suçlar bu olasılıktan muaf tutulmuştur" denildi.

Türkiye, böylece Öcalan ve diğer tutsakların "koşullu salıverilme" hakkının olmadığını kabul etti.

Bildirimde, "af, genel af ve özel af" konusuna geniş yer verilmesi ise dikkati çekti. AİHM, "Öcalan 2" kararında, “af, genel af ve özel af” şeklindeki kimi düzenlemeleri değerlendirmiş ve bu tür düzenlemeleri koşullu salıverilme imkanını tanımayan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının infaz şekline alternatif olarak kabul edilemeyeceği tespitiyle ihlal kararı vermişti.

Bildirimin sonuç bölümünde ise AİHM'in ihlal kararının uygulanması, benzer ihlallerin önlenmesi için alınması gereken genel tedbirler hakkında Bakanlar Komitesi'ne "usulüne uygun" bildirimin yapılacağı kaydedildi.

MA/İSTANBUL

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.