Türk ordusu Eyn Îsa’ya saldırıyor

24 Kasım 2020 Salı - 18:15

  • Türk ordusu, önceki günden itibaren Eyn Îsa ve Girê Spî köylerine yönelik saldırılarını yoğunlaştırdı. Aynı zamanda Eyn Îsa merkezi ve uluslararası M4 karayolu, Eyn Îsa kampını yüzlerce havan ve obüslerle bombaladı. QSD savaşçıları saldırılara karşılık vererek püskürttü; onlarca Türk savaş elemanı öldü.

 

Kuzey-Doğu Suriye’nin birçok merkezini işgal altında tutan Türk ordusu, önceki gece saatlerinde Eyn Îsa’ya bağlı Seyda, Mealik, Eyn Îsa kampı ve çevresi ağır silahlarla hedef aldı. Yüzlerce havan ve obüs sivil yerleşim yerlerine isabet etti; 8 sivil yaralandı.

Saldırılarda Eyn Îsa’nın kuzeyi, M4 uluslararası karayolu ve Eyn Îsa’nın kuzeyinde bulunan Seyda köyü Mealik ve Eyn Îsa kampı hedef alındı. Türk ordusu, saat 02.00 sıralarında bölgeyi işgal girişiminde bulundu.Eyn Îsa Kampı ve Mealik köyünde Demokratik Suriye Güçleri (QSD) ile işgalci Türk devleti arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. ANHA muhabirinin aktardığına göre; onlarca Türk savaş elemanı öldürüldü. Türk ordusu Eyn Îsa kampından çekilmek zorunda kaldı.

QSD, Türk güçlerini Mealik köyü çevresinde kuşattı. Mealik köyü çevresinde şiddetli çatışmalar, haber hazırlanırken devam ediyordu.

Dün öğleden sonra Girê Spî’nin batısında bulunan Kopirlik, Korhesen ve Erîda köyleri de bombalandı.

Ciddi tepki gösterilmeli

Fırat Bölgesi Özerk Yönetim Meclisi Eşbaşkanı Mihemed Şahin, yaptığı açıklamada, uluslararası toplum sessiz kaldıkça Türk devletinin suç işlemeye devam edeceğini belirtti. Türk devletinin her gün sivilleri katlettiğini hatırlatan Şahin, uluslararası toplumun üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi çağrısında bulundu. Soçi Anlaşması’nın taraflarından biri olan Rusya’nın, QSD’nin herhangi bir saldırı gerçekleştirmediğini iyi bildiğine işaret eden Şahin, ancak Türk devletinin tüm uluslararası anlaşmaları ihlal etmesine rağmen kimsenin ciddi bir tutum almadığını kaydetti. Şahin, “Rusya ve ABD garantörlüğünde imzalanan ateşkes anlaşmasına Türk devleti uymuyor” dedi.

 

Uluslararası Koalisyon ile toplantı

Öte yandan Irak ve Suriye Özel Operasyonlar Komutanlığı görevine başlayan Kevin Cophty, dün Qamişlo’nun Rimêlan beldesinde bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya QSD Sözcüsü Kino Gabrail ve Uluslararası Koalisyon Güçleri Sözcüsü Wayne Marotto katıldı. QSD savaşçılarının DAİŞ’i bitirme rolüne övgüde bulunan Wayne Marotto, “DAİŞ’i bitirme görevimizi Demokratik Suriye Güçleri (QSD) ve Pêşmerge Güçleri’nin emekleriyle yerine getirdik. Başlıca görevimiz DAİŞ’i Suriye‘de bitirmektir” dedi.

Irak ve Suriye Özel Operasyon Komutanı Yardımcısı Kevin Capthy ise “Suriye ve Irak’taki görevlerimizi yerine getirdik ve 120 bin Irak askerini ve QSD savaşçılarını eğittik. Şu an yeni bir süreçteyiz. Görevimiz hala sona ermedi. DAİŞ’i ve maliye ağını ortadan kaldırıncaya kadar görevimize devam edeceğiz. Koalisyon, QSD, Pêşmerge Güçleri ve Irak güçleri ile koordineli bir şekilde rak ve Suriye’de 8 milyon kişiyi özgürleştirdik” şeklinde konuştu.

QSD Güçleri Sözcüsü Kino Gabriel de DAİŞ’in yalnızca askeri alanda değil tüm alanlarda bitirilmesi ve bütün finansman kaynaklarının yok edilmesi için Koalisyon Güçleri ve QSD’nin ortak çalışmalarına devam edeceğini belirtti. Gabriel, “Yurttaşların evlerine dönebilmesi, DAİŞ zihniyetinin yok olması ve DAİŞ’e destek gelen tüm yolların kapatılmasının garanti altına alınması için alt yapı çalışmalarına destek verilecek” dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.