‘Türk parası kağıt gibi’

9 Aralık 2021 Perşembe - 17:40

.

.

  • Dolar’ın yükselişi karşısında değer kaybeden TL’nin bir kağıt kadar değeri kalmadı. Peş Peşe gıdaya yapılan zamlar halkı açlığa mahkum etti. Pazara giden Wanlı kadınlar artık yeşillikte dahi çeşit alamadıklarını söyledi. Çözüm olarak; yönetimin değişmesi gerektiği belirtildi.

Ekonomik krizin her geçen gün derinleştiği Türkiye’de TL’nin değer kaybı yaşamasıyla beraber ardı ardına zamlar gelmeye devam ediyor. Gıdadan temizliğe, giyecekten yakıta kadar artan fiyatlar karşısında halkın alım gücü giderek düşüyor. 

Wan’da da her gün farklı bir mahallede kurulan semt pazarına fiyatı “daha uygundur” düşüncesiyle giden halk, tane başı yaptıkları sebze alışverişi için cüzdanlarındaki 50 TL ya da 100 TL ile yeşillikte dahi çeşit alamıyor. Pazarda zamlı fiyat etiketleri ile karşılaşan halk, “Dimyata giderken evdeki bulgurdan olma” deyimini bugünlerde sıklıkla yaşıyor.

Yeşilliğin demeti 5 TL

İpekyolu ilçesine bağlı Ali Paşa Mahallesi’nde kurulan semt pazarına gelen halk, pazar boyunca tezgahlara bakıp geçiyor. En fazla yoğunluğun yaşandığı yeşilliğin bulunduğu tezgahlarda ıspanak 5 TL’den başlarken, turp 6 TL, kıvırcık marul 8 TL’den satılıyor. Yeşil biber, 10 TL ile fiyat listesinde üst sıralarda yer alırken, kış aylarında en fazla tüketilen mandalina ise 4 TL’den dahi alıcı bulamadı. Her mutfağın olmazsa olmazı patatesin kilosu da 5 TL’den başlıyor.

İran’a göre daha pahalı

İran’dan Van’a alışveriş için gelen Nazlı Hekimi, Türkiye’de fiyatların daha pahalı olduğunu pazarlarda bile artık alışveriş yapamadıklarını söylüyor. Her gün fiyatların arttığını, iş imkanları olmadığı için ise alışveriş yapmakta zorlandıklarını belirten Hekimi, “İran’a göre burada her şey daha pahalı. Buraya alışveriş için geldim ama fiyatlar uygun olmadığı için istediğim hiçbir şeyi alamadım. İnsanları düşünsünler, insanlar zor durumda. Bazı evlerde çalışan hiç kimse yok. Her gün fiyatlar artıyor. Gücümüz yok, hiçbir şey alamıyoruz” diyor. 

En çok zam gıda ürünlerine

Fiyatların sürekli arttığını dile getiren Ayten Sevmez de, bu artışın en fazla gıda ürünlerinde yaşandığını kaydediyor. Ayten, “Pazara 100 TL ile geldim, sebze ve meyve aldım, o da yarım kilo alabildim. Her şeyden azar azar almama rağmen hiç para kalmadı. Akşama dolma yapmayı düşünüyorum. Kıymanın kilosu 70 TL olmuş. Gıda ürünleri çok pahalı” ifadelerini kullanıyor.