Türk Sağlık Bakanlığı: 67 can kaybı daha

16 Eylül 2020 Çarşamba - 15:56

  • Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Muharrem Baytemür, sahadan ve filyasyon ekiplerinden alınanan bilgilere göre, 9 bölgeye ayrılan Ankara’nın her bölgesinden günlük 400-500 vaka bilgisinin kendilerine ulaştığını söyledi. 

Türk Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronaya ilişkin Sağlık Bakanlığı’nın verilerini paylaştı. 15 Eylül tarihli tabloya göre, son 24 saatte bin 742 kişiye hastalık tanısı konuldu, 67 kişi hayatını kaybetti. Böylece hayatını kaybedenlerinden sayısı 7 bin 186’ya yükselirken, toplam hasta sayısı ise 294 bin 620’ye çıktı. Bakan Koca, Twitter hesabından “Aktif hasta sayımız da ağır hasta sayımız da artmaya devam ediyor” dedi.

Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Muharrem Baytemür ise Sputnik Türkiye’de Atilla Güner’le Akşam Postası programında, sahadan ve filyasyon ekiplerinden gelen bilgilerle açıklanan rakamlar arasında büyük bir fark olduğunu söyledi. Baytemür, filyasyon ekiplerinin çalıştığı Ankara’da bilinen 9 bölge olduğunu söyleyerek şunları paylaştı:

* 9 bölgeden bize gelen rakamlar için söylüyorum. Her bölgede yaklaşık 400-500 vakanın olduğu bilgisi bize ulaşıyor.

* Vaka sayıları açıklanan düzeyde değil. Bu artık çok aşikar. Eğer öyle olsaydı ek önlemlere, ek personele, filyasyon ekiplerinin çoğalmasına ihtiyaç duyulmazdı. Oldukça fazla hasta var. Bu bilgilerin şeffaf halde iletilmesi lazım.

Baytemür, “Birbirlerine bir ‘merhaba’ bile diyemeyecek durumdalar. Yoğunluk var. İnsanlar yemeğe bile zaman ayıramayacak düzeyde bir çalışma temposundalar. Yoğun bakımlar dolmuş durumda. Servisten yoğun bakıma geçişler bile bir sıraya koyuluyor” dedi.

Açıklananın 10 katı

Kalp Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bengi Başer de açıklanan verilere ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Televizyon yapımcısı Armağan Çağlayan’ın ‘196Sekiz’ isimli YouTube kanalına konuk olan Prof. Başer, şunları söyledi: ”Şu an dendiği gibi biz bu sayıları 10’la çarpalım. Mart ayından Eylül’e kadar bakıldığında 5 yıllık ortalamalara göre total ölümlerde Türkiye’de 24 bin fazlalık var. İstanbul’dakine bakıyorsunuz; 2015-2019 verilerine baktığınızda 6 bine yakın ölüm var aslında geçmiş verilere göre. Oysa bize bildirilen 3 bine yakın. Yani 2 ile çarpmak gerekiyor. Bizim, sahada olan arkadaşlarımızla temaslarımıza göre gerçekten bu söylenen sayının çok çok çok üstünde gittiğimiz aşikar.”  ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.