Türk yargısı suç uyduruyor

Kadın Haberleri —

Halide Türkoğlu

Halide Türkoğlu

  • Tutuklu HDP PM Üyesi Halide Türkoğlu’na yönelik hazırlanan iddianamede Jîneolojî dergisi ‘örgütsel doküman’,  kendi partisinin yaptığı il kongresine ve Leyla Güven için yapılan basın açıklamasına katılması suç sayıldı.

‘Tanık’ olarak lanse edilen Keziban Kuday adlı şahsın ifadeleri doğrultusunda 16 Mayıs’ta Amed (Diyarbakır) Mêrdîn (Mardin) ve Riha’da (Urfa) pek çok eve Türk polisi baskın yaptı. Yapılan baskınlarda aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) PM Üyesi Halide Türkoğlu’nunda bulundu 13 kişi gözaltına alındı. Dört gün süren gözaltı süreci ardından Türkoğlu’da dahil 10 kişi tutuklandı. 

Tutuklananlar hakkında hazırlanan iddianamede Halide Türkoğlu’nun evinde bulunan Jîneoloji dergileri “örgütsel doküman”, HDP Diyarbakır İl Kongresine katılması ise suç sayıldı.

Aynı dosyadan bırakıldı ve tutuklandı

Nûjinha’dan Medine Mamedoğlu’nun geçtiği habere göre, son tutuklama kararından bir ay önce aynı suçlamadan dolayı Mart ayında gözaltına alınan ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Halide Türkoğlu, Keziban Kuday’ın verdiği ifadeler üzerine 16 Mayıs’ta yeniden gözaltına alındı. 20 Mayıs tarihinde tutuklanan Halide Türkoğlu için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan dört sayfalık iddianamede açık tanık Keziban Kuday’ın ifadeleri ve HTS kayıtları yer alıyor.

Jîneolojî Dergisi ‘örgütsel doküman’ oldu

Aynı suç olması nedeniyle Halide Türkoğlu’nun iki dosyası birleştirilirken, Keziban Kuday’ın verdiği ifadenin esas alındığı iddianamede Halide Türkoğlu’nun kendi partisinin yaptığı il kongresine katılması ve Leyla Güven için yapılan basın açıklamasına katılması da suç sayıldı. İddianamede yer alan HTS kayıtlarında Halide Türkoğlu’nun parti tüzüğü kapsamında verdiği eğitimler de, “ideolojik eğitim” olarak tanımlandı. Yine Halide Türkoğlu’nun evine yapılan baskında bulunan Jîneoloji dergilerinin Eylül-Ekim- Kasım 2017 ila Ocak- Şubat- Mart 2018 sayıları hakkında toplatma kararı olduğu bu nedenle toplatma kararı olan dergilerin evde bulunması nedeniyle suç delili olarak gösterildi. Söz konusu dergiler “örgütsel doküman” olarak gösterildi.

‘Hakikat Atölyesi’, örgütsel faliyet oldu

Türk yargısının suç uydurduğu iddianamenin son kısmında ise şunları belirtildi: “Tüm dosya kapsamından, alınan açık tanık ve gizli tanık ifadeleri, teşhis tutanağı, incelenen HTS kayıtları, tanzim edilen görüntü inceleme ve tespit tutanakları ile tape kayıtlarından, şüphelinin (Halide Türkoğlu) PKK/KCK silahlı terör örgütü içerisinde ve ülke genelinde ‘Kadro’ örgüt mensubu olarak faaliyet yürüttüğü, kitleleri örgüte kazandırabilmek maksadıyla, özellikle de gençlere, örgüt güdümünde ideolojik eğitimler verdiği, 17-27 Ağustos 2020 tarihleri arasında ilimizde gerçekleştirilen ‘Hakikat Atölyesi’ konulu ideolojik eğitime katılım sağladığı, ayrıca yapılan örgütsel çağrılar ve verilen talimatlar üzerine yukarıda belirtilen organizasyonlara da katılım sağladığı, ikametgâhında örgütsel mahiyette oluşturulmuş ve örgütsel faaliyetlerde kullanılmaya elverişli dokümanlar bulundurduğu, örgütün emirlerine uyarak hareket ettiği, bu bağlamda örgüt ile organik bağ kurduğu, bilerek ve isteyerek gerçekleştirdiği süreklilik, çeşitlilik ve yoğunluk gösteren belirtilen eylemleri ile örgütün hiyerarşik yapısına dahil olduğu hususunda yeterli şüpheye ulaşılmış olup cezalandırılmasına…” 

Duruşma 16 Eylül’de

Hazırlanan iddianamenin ilk duruşması 16 Eylül günü Diyarbakır 10’ncu Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

NÛJINHA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.