Türkiye Karabağ'da savaş suçu işledi

Dünya Haberleri —

18 Kasım 2020 Çarşamba - 23:00

  • Belçika Federal Parlamento milletvekili Georges Dallemagne, Türkiye’nin Karabağ’da savaş suçu işlediğini söyledi. Global Watch Analysis sitesine konuşan Dallemagne,  röportajında kültürel bir kırıma da tanıklık ettiğini belirtti. 

 

Global Watch Analysis sitesine konuşan Belçika Federal Parlamento milletvekili Georges Dallemagne, Karabağ’da Türk devletinin savaş suçu işlediğini dile getirdi. Bir süre önce Karabağ’da bulunan ve yaşananları sahada gözlemleme fırsatı yakalayan Dallemagne, savaş bölgesinden henüz yeni dönmüş. Karabağ’da Türk devletinin Suriye’den taşıdığı çetelerin varlığını doğrulayan D’allemagne, bu islamcı çetelerin Ermenilere yönelik dehşet uyandıran uygulamalarda bulunduğunu ifade etti.

Dallemagne röportajında kültürel bir kırıma da tanıklık ettiğini söyledi. Şuşa kentindeki  katedral ve kültür merkezinin bombalandığını ve büyük hasar gördüğünü belirten Dallemagne, “Kültür merkezi yıkıldığında 10 sivil öldü. İbadet yerlerinin ve okulların bombalanmasının savaş suçu olduğu unutulmamalıdır” diye konuştu.

Hem petrol hem yeni bir cephe

“Ankara neden bu çatışmaya dahil oldu” yönündeki soruya ise Dallemagne şu yanıtı verdi: “Türkiye'nin Kafkasya'daki güçlenen varlığı, Ortadoğu'daki izolasyonuna karşı yeni bir cephe fethederek mücadele etme arzusuyla açıklanabilir. Türkiye'nin çok net jeopolitik hedefleri var, özellikle de petrol. Hazar Denizi'nden gelen petrol üzerinde bir boğuşma ve yeni bir güç olma arayışı söz konusu. Erdoğan kanatlarının büyüdüğünü hissediyorsa, bunun nedeni Avrupalılarla olan ilişkilerinin kötü olması değil sadece. Hem Trump ile kurduğu ilişkiler hem de Avrupalı mevkidaşlarının çapını kaybetmesi diyebiliriz buna.”

Silahlar Türkiye ve İsrail’den

Karabağ’daki savaşta Ermeni güçlere yönelik yoğun insansız hava aracı kullanıldığını vurgulayan Dallemagne, “Bu droneları Azerbaycan'a sağlayan İsrailliler ve Türklerdi. Bölgede bu tür silahların kullanımı etkili oldu. Dağlık Karabağ'da yaşayan 150 bin  sivilin 90 bini savaş nedeniyle bölgeden ayrıldı. Orada çok az insanın kaldığını gördüm” diye konuştu.

Milletvekili Dallemagne, röportajın devamında bölgedeki çete varlığına, İsrail’in neden Azerbaycan’a askeri teknoloji tedarik ettiğine dair şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu çatışmada İsrail’in çıkarları nelerdir diye sormakta yarar var. Netanyahu’nun Azerileri silahlandırmadaki amacı, onlara İsrail’in büyük düşmanı İran’la yüzleşme fırsatı vermekti.

Kürtlere karşı da kullanıldı

“Bu işin mali yönü de var tabii. Bu askeri dronelar milyarlarca dolara mal oluyor. Ermeni diasporası savaş için 157 milyon dolar toplayabildi, ancak Azerbaycan silah teknolojisi için İsrail'e şimdiden 5 milyar dolar ödedi. Misket bombalarından da bahsediyoruz, her iki taraf da kullandı. Fosfor bombalarından da bahsediliyor, ancak bunu göremediğim için doğrulayamıyorum. Ancak bu imkansız değil, çünkü Türklerin bunları zaten Kürtlere karşı kanıtlanmış bir şekilde kullandığını unutmamalıyız. Bazı medya kuruluşları, Dağlık Karabağ’da savaşmaları için Türkiye’den para aldığı söylenen İslam Devleti’li askerlerden bahsediyor. Bu doğru. Türkiye’nin daha önce Suriye'de Kürtlerle savaşmaya çağırdığı milisler şimdi orada. Erdoğan bir kısmını Libya ve Ermenistan'a da gönderdi. Dağlık Karabağ'da bu adamlar nüfusu terörize ediyorlar. Bütün bunlar yaşanırken, Avrupa'nın bu tür paralı askerleri kullanan Türkiye’nin NATO üyesi pozisyonunu ciddi şekilde sorgulaması gerektiğine inanıyorum.”

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.