Üç kol Strasbourg’da buluştu

Yurt Dışı Haberleri —

Özgürlük Yürüyüşü

Özgürlük Yürüyüşü

  • Paris, Basel ve Mannheim’dan yola çıkan uzun yürüyüşçüler dün Avrupa kurumlarının merkezi Strasbourg’da buluştu. Paris kolu 25 gün, gençler 6 gün, enternasyonalistler 5 gün "Abdullah Öcalan’a özgürlük" talebiyle yürüdü.
  • Enternasyonalistler adına Alman aktivist Kira Sommerfeld AK ve CPT’ye seslenerek, "Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması için sorumlu davranın" dedi. Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nden Sarah Glynn ise CPT’ye seslendi: "Öcalan’ın durumuna ilişkin açıklama yapın ve İmralı’ya bir heyet gönderin.”

ARJÎN NUJÎN/STRASBOURG

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük talebiyle Paris, Mannheim ve Basel’den yola çıkan uzun yürüyüşçüler dün Avrupa kurumlarının merkezi Strasbourg’da buluştu. Günlerdir yollarda olan yürüyüşçüler "Öcalan’a özgürlük" sloganlarıyla CPT ve Avrupa Konseyi önüne yürüdü.

Kürtler, 15 Şubat 1999’dan bu yana her 15 Şubat’ı "kara gün" olarak anıyor ve Abdullah Öcalan’a yönelik uluslararası komployu kınamak için sokaklara çıkıyor. Avrupa’da da her yıl eylemler yapılırken, gelenekselleşen uzun yürüyüşler de devam ediyor. Üzerinden çeyrek asır geçen komployu protesto için bu yıl 3 ayrı uzun yürüyüş organize edildi.

İlk kol Paris’ten yola çıktı

Uzun yürüyüşlerin ilki Fransa’nın başkenti Paris’te 22 Ocak’ta başladı. Komplonun 25. yılına denk gelmesi nedeniyle sembolik olarak 25 kişinin katılımıyla gerçekleşen yürüyüş, 2013’te üç Kürt kadın devrimcinin katledildiği Kurdistan Enformasyon Bürosu önünden start aldı. 25 gün boyunca Öcalan’ın posterleri ve "Öcalan’a özgürlük, Kürt soruna çözüm" pankartıyla devam eden yürüyüş boyunca Lorient, Vannes, Nantes, Rennes, Melun, Saint Denis, Drancy, Creil, Soissons, Reims, Metz gibi birçok kentten geçildi.

Gençler 10’unda başladı

Kürt gençlerinin geleneksel uzun yürüyüşü ise 10 Şubat’ta Mannheim’da başladı. Heidelberg, Hockenheim, Homburg, Friedrichsthal, Saarbrücken kentlerinden geçen, bu kentlerdeki etkinliklerde halkla da buluşan 300’e yakın gencin Rêwîtiya Azadî (Özgürlük Yolculuğu) yürüyüşü büyük bir coşku ve kararlılıkla devam etti.

Enternasyonalistler 11’inde

Kürt dostları tarafında İsviçre'nin Basel kentinde başlatılan 8. enternasyonal yürüyüş ise 11 Şubat’ta başladı. Yürüyüşe Almanya, Fransa, İtalya, İsviçre, Katalonya, Bask ülkesi ile Portekiz, Slovenya, Makedonya, Slovakya ve İngiltere’nin aralarında bulunduğu 13 ülkeden 200’e yakın enternasyonalist katıldı.