Uçan Süpürge’nin bu yılki teması: Araftan Çıkmak

Kadın Haberleri —

12 Ocak 2021 Salı - 15:41

  • 27 Mayıs-3 Haziran 2021 tarihleri arasında 24. kez düzenlenecek festivali, 'Araftan Çıkmak' temasıyla yapılacak. Vakıf, film festivalinin yanı sıra 25. yıla özel birçok etkinlik ve proje hazırlığında. 

Sinemada kadın emeğini 1998’den bu yana görünür kılmaya çalışan ve her yıl dünya çapında yönetmenleri ve oyuncuları ağırlayan, Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin tarihleri belli oldu. 
27 Mayıs-3 Haziran 2021 tarihleri arasında 24. kez düzenlenecek festivalin direktörlüğünü; daha önce dokuz yıl İstanbul Film Festivali’nin, 2018’den bu yana da Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nin direktörlüğünü yapan Azize Tan üstleniyor.
Uçan Süpürge, ‘Evde Kaldık’ temasıyla 2020’deki festivali pandemi nedeniyle çevrimiçi gerçekleştirmişti, ancak bu yıl fiziksel olarak gerçekleştirmeyi hedefliyor. Ayrıca festival boyunca Ankara’nın çeşitli mahallelerinde ücretsiz açık hava gösterimleri de düzenlenecek. 

Başka bir hayat mümkün

Festivalin bu yılki teması ise “Araftan Çıkmak”. Festival ekibi bu yılın temasını şöyle anlatıyor: “Bir yılı aşkın bir süredir iki arada bir derede bir hayat yaşıyoruz. Alışkanlıklarımızı sorguluyor, ‘yeni normallere’ alışmaya çalışıyoruz. İnsanlık için bir muhasebe zamanı. Sandığımızdan çok daha uzun bir süredir arafta bir hayat yaşıyoruz. Her yerde her durumda bedenen, zihnen ve kalben özgür olabilmenin/kalabilmenin önemi artıyor insanlık sıkıştıkça.
“Tüm mesele, yıllardır verilen mücadelelerin lafta kalmaması, başka bir hayatın mümkün olduğunu müjdelemekle kalmayıp onu yaşayabilmekte, yaşadığımız özgürlüğün ta kendisi olmakta, hem de neredeysek orada, hangi bedenin içindeysek onunla.”
Festivalde kısa, uzun, orta metraj kurmaca, deneysel ya da belgesel filmlerinin gösterilmesini isteyen Türkiye’den kadın sinemacılar 26 Şubat’a kadar başvuru yapabilir.
Festivale başvuru için gerekenler ucansupurge.org.tr adresinde detaylı olarak yer alıyor. Başvuru formuna buradan ulaşılabiliyor. 

Beş farklı proje

Uçan Süpürge Vakfı, 1996’da kadınların ve kadın örgütlerinin birikimlerine olan inançla kâr amacı gütmeyerek yola çıktı. Şimdi ise film festivalinin yanı sıra 25. yıla özel birçok etkinlik ve proje hazırlığında. Kentteki sosyal sorunlara kadınlar tarafından geliştirilen yenilikçi çözümlere ulaşmayı, dijital alanda toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine çalışan STK’ların güçlendirilmesini, kültür sanat yoluyla toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin önüne geçmeyi, ev içi emeğin ve rollerin yeniden düzenlenmesi ve stajyer avukatların güçlendirilmesini amaçlayan beş farklı proje, bunlardan sadece birkaçı. Ekinliklerin yanı sıra tarihe not düşmek için bu 25 yılın belgeseli de yıl sonunda bitmiş olacak.

ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.