Ukrayna karşı taaruza başladı

Dünya Haberleri —

Ukrayna topçu atışı

Ukrayna topçu atışı

  • Kiev’de Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile görüşmesi ardınan basına konuşan Zelenskiy, Rusya’ya karşı taaruz başlattıklarını teyit etti. İlk gün itibarı ile Bahmut’ta güçlerinin 1400 metre ilerlediğini açıkladı.

Uzun süreden beri bekelen Ukrayna karşı taaruzunun başladığını açıklayan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, "Ukrayna'da karşı taarruz ve savunma eylemleri gerçekleştiriliyor" diyerek ilk kez Ukrayna ordusunun saldırıya geçtiğini doğruladı. Zelenskiy, "Hangi aşamada olduğunu ayrıntılı olarak söylemeyeceğim. İnanıyorum ki hepimiz bunu kesinlikle hissedeceğiz" dedi. Açıklama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna ordusundaki kayıpların son günlerde arttığını belirterek, "Ukrayna’nın saldırısının başladığını net bir şekilde söyleyebiliriz" demesinin ardından geldi.

Kanada’dan NATO üyeliğine destek
Volodimir Zelenskiy, Trudeau ile gerçekleştirdiği görüşme sonucunda ortak bildiri kabul ettiklerini belirterek bildiride, Kanada'nın Ukrayna'nın NATO üyeliğine desteğinin teyit edildiğini söyledi. Savaş döneminde ülkesinin NATO'ya üye olamayacağını dile getiren Zelenskiy, "Ancak Kanada'nın Ukrayna'ya güvenlik garantisi verebileceği belgeler üzerinde çalışıyoruz" dedi. Ukrayna Devlet Başkanı, Kanada tarafından el konulan Rus An-124 kargo uçağının Ukrayna'ya devredilmesi kararını memnuniyetle karşıladıklarını da ekledi. Görüşmede Ukrayna'nın yeniden inşası konusunu tartıştıklarına da işaret eden Zelenskiy, "Ukrayna'da mayınların temizlenmesi konusunu tartıştık. Kanada zaten bize yardım ediyor. Bu işbirliğini nasıl artırabileceğimizi ve daha fazla Ukrayna vatandaşının hayatını nasıl kurtarabileceğimizi belirledik” dedi.

8 Milyar dolarlık yardım
Trudeau da Ukrayna'ya 500 milyon dolar değerinde yeni askeri destek sağlayacaklarını belirterek, "1 milyar doları askeri yardım olmak üzere toplam 8 milyar dolardan fazla yardımda bulunduk" diye konuştu.
Kanada'nın Ukraynalı pilotların Batı menşeli uçak eğitimi sürecine katılacağına dikkati çeken Trudeau, "Ayrıca Ukrayna hava sahasını korumak için sağlanan AlM-7 Sparrow füzelerine 287 adet daha ekleyeceğiz ve buna ek olarak 10 bin adet 155 mm’lik mermi sağlayacağız” diye konuştu. Trudeau, Kahovka barajının vurulması sonucu selden etkilenenlere destek için 10 milyon dolar tahsis edeceklerini de duyurdu. KİEV

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.