Ülke cezaevine dönüştü

HDP Milletvekilleri

HDP Milletvekilleri

  • İmralı’da başlayan tecrit politikasıyla ülkenin açık cezaevine dönüştürüldüğünü belirten HDP’li Dilşat Canbaz Kaya, tüm toplumu tecride itiraz etmeye çağırdı.

 HDP milletvekillerinin, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın avukatlarıyla görüştürülmesi için başlattıkları Adalet Nöbeti, 24. gününde devam etti. Milletvekilleri Şevin Coşkun, Gülistan Kılıç Koçyiğit, Murat Sarısaç, Kemal Peköz, Murat Çepni, Hasan Özgüneş, Nusrettin Maçin, İmam Taşçıer, Ali Kenanoğlu, Erdal Aydemir, Muazzez Orhan, Dilşat Canbaz Kaya, Züleyha Gülüm ile Celadet Gaydalı, dünkü nöbete katıldı.

Adalet Nöbeti’nde konuşan HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, şunları söyledi: “İnfazları yakılan, sürgünlerle birlikte çıplak aramalara maruz bırakılan tutsaklar var. Bütün hapishanelerinde ağır tecrit koşulları yaşanıyor. Tecrit sadece hapishanelerde değil, tüm toplum üzerinde. Alevilerin eşit yurttaşlık talepleri bile tecrit altında. Bugün yaptıkları her açıklamada polis ablukası ile sıkıştırılmış, çerçevelenmiş bir yerde duruyor. Kadınlar kendi özgürlükleri hak ve talepleri için eylem yaptıklarında polis ablukasında sıkıştırılıyor. Gençler, işçiler, tecrit altında ve sıkıştırılmış durumunda. İşte buradan baktığımızda ülkenin açık bir hapishaneye çevrildiğini ve ülkenin tecrit altında olduğunu görüyoruz. Kadınlar, gençler, Aleviler, inançlar, Kürtler; tüm toplum tecrit altında. İmralı tecridine karşı ses olmaya ve buna itiraz etmeye  çağırıyoruz. Çünkü bu tecrit hepimize uygulanıyor ve bütün ülkeyi sarmış durumda. Sayın Öcalan’ın ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmesini bir kez daha talep ediyoruz.” ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.