Umudun Newroz'u oluyor

  • Meletî'nin Batalgazi ilçesindeki Newroz kutlamasına mesaj gönderen tutsak Kürt siyasetçi Sabahat Tuncel, "Bu Newroz, direnişin, umudun Newroz'u olacak. Bütün baskılara, zulme rağmen geleceğimizi bugünden kurmak için yeniden ateşi harlıyoruz" dedi.

Newroz kutlamaları, tüm coşkusuyla devam ediyor. Dün kutlamaların bir adresi Türkiye'nin başkenti Ankara'nın Haymana ilçesiyken bir adres de Suriye'nin Halep kentiydi.

Bu yıl Kuzey Kurdistan ve Türkiye'de "Rabe dema azadî û serkeftinê ye" şiarıyla 10 güne yayılan Newroz kutlamaları, dün de Meletî ve Ankara'nın Haymana ilçesiyle devam etti. Meletî'nin Batalgazi ilçesindeki Emeksiz Üst Kavşağı'nda Newroz kutlaması yapıldı. Soğuk havaya rağmen çok sayıda yurttaş kutlamalara katıldı. Newroz sahnesine, 2017 Amed Newrozu'nda polisler tarafından katledilen Kemal Kurkut'un fotoğrafı asıldı. DEM Parti bayraklarının dalgalandığı alanda uzun süre halay çekildi. DEM Parti Meletî İl Eşbaşkanı Nazım Bayram, yurttaşların Newrozu'nu kutladı. Bayram, 6 Şubat depremlerini hatırlatarak, iktidar politikalarını eleştirdi. 

Tutsak siyasetçi Sabahat Tuncel’in Newroz’a gönderdiği mesaj da okundu. Tuncel’in mesajının bazı bölümleri şöyle: “Newroz, direnişin, dirilişin ve uyanışın adıdır. Demirci Kawalardan Devrimci Mazlum Doğanlara ve Semalara özgürlük için direnen, bedel ödeyen bir geleneğin adıdır. O nedenle Newroz ateşini yakılarak, dayatılan karanlığa, köleliğe ve yok sayılmaya karşı durulur. Halkımız, bugün yeniden Newroz alanlarını talepleriyle doldurmaktadır. Demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü bir yaşamı mümkün kılmanın, kendimizi örgütleyerek örgütlülükte ısrar ederek geleceğimizi inşa etmekten geçtiğini artık hepimiz biliyoruz. Bu Newroz direnişin, umudun Newroz'u olacak."

DEM Parti Meletî Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Sevim Şimşek Bayram, "Bu meydan zalimlere başkaldıran özgürlüğün meydanıdır. Kemal Kurkut’un şahsında bu mücadelede yitirdiğimiz tüm canlarımızı saygıyla anıyoruz" dedi. 

DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, iktidarın kente dönük politikalarına işaret ederek, "Meletî’yi kimliksizleştirmek, Kürtsüzleştirmek istiyorlar. Yıllardır sistem partileri 'burada çalışıyoruz sizler için varız' diyordu ama ne oldu depremde; o inançları istismar edenler neredeydi? Ben depremin 2. günü buradaydım. Meletî’de enkaz başında AKP’ye oy vermiş bir baba, 'ellerimle enkazı kazmaya çalışıyorum' diyordu. İnsanlarımız yardım gelmediği için enkaz altında yaşamını yitirdi. Tabut yoktu, kefen yoktu. Bize vatan millet edebiyatı yapanlar, bu halka bir su, bir çadır dağıtamadı. Kızılay kan sattı. AFAD çadır dağıtmadı" dedi. 

Daha sonra Newroz ateşi yakıldı. Mezopotamya Kültür Merkezi'nden (MKM) bir grubun seslendirdiği şarkılarla Newroz ateşinin etrafından halay çekildi. 

 

 

ANKARA/HAYMANA 

Ankara'nın Haymana ilçesinde kent meydanında Newroz kutlandı. Kutlamaya çok sayıda kişi katıldı. DEM Parti Haymana Belediyesi Eşbaşkan Adayı Mahmut Başaran, halkın kendini yönettiği bir belediye yönetimi için aday olduğunu söyledi. Başaran, “Kentin en ağır işlerini yapan, en ucuz emek gücü olan Kürt gençleri ve Haymana gençlerinin toprağına, geleceğine sahip çıkarak kökleri üzerinde Newroz çiçekleri gibi geleceğe güvenle yürümesi için tek alternatif biziz” dedi. 

DEM Parti Ankara İl Eşbaşkanı Fatin Kanat, Newroz’un direnişin ve özgürlüğün simgesi olduğunu vurguladı. Kanat, kentteki adaylar için destek istedi.

DEM Parti Riha Milletvekili Ferit Şenyaşar ise "Amed Newrozu’nda halkın mesaj çok netti; halk, savaş ve operasyon istemiyor. Savaş ve çatışma ölümden başka bir şey getirmiyor. Bu ülkede artık ne Türk anneleri ne de Kürt anneleri ağlamasın istiyoruz. Bu ülkeye onurlu bir barış gelmesi gerekiyor ve bu talebimiz engellenmemelidir. Barışın muhatapları bellidir, İmralı’da ağır bir tecrit var. İmralı’nın kapıları açılmalı, çözüm masası yeniden kurulmalıdır" dedi. 

Newroz kutlamaları, halaylar ve sloganlarla son buldu.