Vasiyetlerini bırakıp gittiler

Dosya Haberleri —

31 Temmuz 2020 Cuma - 08:57

Rojhilat Çarçêl,  Eyn Îsa’da şehit düştü. Nusaybinli olan Rojhilat, 2014 yılında Rojava’ya gitti. 3 kez yaralandı. 1 yıl komada kaldıktan sonra uyanıp, yine savaş cephesindeki yerini alır.

Ahmed Hesûn, kız kardeşi 2017 yılında HPG saflarında şehit düştü. Qamişlo asayişindeki erkek kardeşi Mihemed Şendi de 2019’da hava saldırılarında şehit oldu.

PERVİN YERLİKAYA-DENİZ BABİR

Rojava devrimi büyük bir direniş ile örülüyor. Türk devleti ve çetelerine karşı savaşta Demokratik Suriye Güçleri’nin 11 bini aşkın savaşçısı şehit düştü, 21 bini aşkın savaşçı ise yaralandı. Bunlardan biri de Rojhilat Çarçêl.

Rojhilat Çarçêl (Murat Güneş), Türk devletinin işgal saldırılarında, 13 Ekim 2019’da Eyn Îsa’da şehit düştü. Nusaybinli olan Rojhilat, 2014 yılında Kobanê Serhildanı sürecinde direnişe katılmak için Rojava’ya gitti.

Babası Ziwer Üstkaş, 20 yıldır Almanya’da sürgünde. 47 yaşında ve dört çocuğu olan Üstkaş, 1996’da İstanbul’da yürüttüğü siyasal çalışmalardan ötürü üç yıl Türk zindanlarında kalmış. O dönemler Rojhilat’ın henüz bir çocuk olduğunu anlatan Üstkaş, evleri sürekli basıldığı için çocuklarını ancak 3-4 ayda bir görebildiğini söylüyor. Firari olduğu için çocuklarını doğru dürüst tanıma fırsatı olmamış. Rojhilat’ı ve diğer kardeşlerini anneleri büyütmüş. Üstkaş, hakkında 15 yıl hapis cezası istenince de çareyi Almanya’ya gelmekte bulmuş.

 

Cezaevinden çıktı Rojava’ya gitti

Cezaevinden çıktıktan sonra Rojhilat kısa süre içinde savaşmaya karar verir. Ziwer Üstkaş, oğlunun bu kararıyla ilgili şöyle diyor: "Savaşmaya karar verince, biz de yurtsever bir aile olarak kararını engellemeyeceğimizi söyledik. Saygı duyduk. Rojava’ya gitti ve oradaki yerini aldı, o süreçlerde Kobanê’ye dönük saldırılar vardı. Serhildan süreciydi. Rojava’dayken internet ve telefon üzerinde iletişim içerisindeydik. Kaç sefer ondan fotoğraf ve video istedim fakat o, bireysel durumunun önemsenmesini, ön plana çıkarılmasını istemiyordu."

Şehit düşmeden önce oğlu Rojhilat’ın, "Şehit düşerken Kürdistan şehidi olacağım. Tüm Kürt halkı benim ailemdir" dediğini aktaran Üstkaş tam da bu nedenden ötürü "Tüm Kürt halkının başı sağ olsun" diyor.

İyi bir abi, iyi bir arkadaş

Kardeşi Xalet Güneş ise abisi Rojhilat’la beraber büyümüş. Xalet, hayatı boyunca hep abisinin yolundan gitmek istediğini, onun gibi olmak istediğini ve onu örnek aldığını söylüyor. Xalet Güneş, Almanya’ya 3 yıl önce gelmiş. Abisinin ona her zaman “Kendin ol, doğruyu yanlışı bil, bir çizgin olsun” diye öğütlediğini söylüyor.

2011 yılında tutuklanan Rojhilat, 3.5 yıl cezaevinde kaldı. Tutuklanmadan önce bademcik ameliyatı olan ve bu ameliyatta yanlış bir işlem yapıldığı için tekrar hastaneye yatırılması gereken Rojhilat tam da tedavi sürecinde tutuklanmış. İçeride tedavi görememiş ve hapishanenin kötü koşulları da üzerine eklenince mide kanseri olmuş.

Cezaevinden çıktıktan sonra “Bir daha düşmanın eline düşemem, onun için gideceğim” demiş. Kobanê’deki devrim, onun hayranlıkla izlediği bir deneyim olmuş. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın doğum gününde annesi ve kardeşiyle vedalaşan Rojhilat şehadet gününde evinde düğün olmasını vasiyet etmiş.

Bir yıl komada kaldı

Abisi Rojava’ya gittikten sonra yaklaşık bir sene boyunca iletişimleri olmamış. Rojava’da olduğu süre boyunca üç kez ağır yaralandığı haber almışlar. 1,5 yıl önce de şehadet haberi gelmiş; ancak haber doğru çıkmaz. Rojhilat ağır bir şekilde yaralanmış ve komaya girmiş. "Uyanamayacağı düşünülerek böyle bir haber verilmişti belki de" diyor Xalet. Ancak Rojhilat, arkadaşlarının özenli bakımı, desteği ve kendisinin de azmiyle yaklaşık 1 yıl komada kaldıktan sonra uyanmış, ardından yine savaşa dahil olmuş.

O süreçte kardeşiyle yaptığı telefon görüşmesinde Rojhilat, 6 yıldır Rojava’da olduğunu söylemiş; ama durumun kritik olduğunu da belirtmiş. Şehit düşmeden iki ay önce ise şöyle demiş: “Eğer şehit düşersem sakın ağlamayın, gurur duyun. Başınız dik olsun, isyan etmeyin, bizler şehadete ulaştığımızda sadece fiziken aranızdan ayrılıyoruz, sizler bizi var ettiğiniz sürece her zaman yaşamın içinde olacağız.”

İki kardeşini şehit verdi

Oğluyla en önde