Vefat sayısı 40 bine yaklaştı

11 Aralık 2020 Cuma - 16:34

  • İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, salgına karşı alınması gereken tedbirleri Kadıköy'de bulunan İskele Meydanı'nda açıkladı.

Açıklamada, “Ölümleri durdurmak için tam kapanma, tam ücret, sosyal bütçe, sosyal devlet" pankartının yanı sıra "Özel hastanelerde salgın fırsatçılığına son" ve  "Salgının bedelini yoksullar ödüyor" dövizleri taşındı. Açıklamaya Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü İdil Uğurlu, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra birçok yurttaş katıldı. Açıklamayı İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri adına İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Osman Öztürk okudu. Öztürk, doktorların hastalar arasında seçim yapmaya zorlandığının altını çizdi. Günlük vaka sayısında Avrupa ülkeleri arasında 1, dünya ülkeleri arasında ise 5. sırada olduğunu hatırlatan Öztürk, salgından yaşamını yitiren yurttaşların sayısının ise 40 bine yaklaştığını söyledi.

Öztürk, iktidarın algı yöneterek, “başarı hikayesi” yazmaya ve bu durumdan siyasi rant devşirmeye çalıştığını dile getirdi. Öztürk, “Bu politikanın kurbanları ise işçiler, emekçiler, işsizler, emekliler, küçük esnaf; kısacası yoksullar oluyor. 9 aydır sadece sağlığımızı değil, işimizi, aşımızı, gelirimizi de kaybediyoruz. Çarklar işçilerin canıyla dönerken, sermayenin çıkarları halkın sağlığının önüne geçiyor. Büyük şirketlerin vergi borçlarını sıfırlayan iktidar, işçi sınıfı başta olmak üzere halkın bu süreçteki sorunlarını görmezden geliyor, milyonlarca insanı ‘salgından veya açlıktan ölme’ tercihine mahkum bırakıyor” diye konuştu.

Öztürk, salgınla mücadelenin ön koşulunun bu iktidar zihniyetiyle mücadeleden geçtiğinin altını çizdi. Öztürk, salgının kontrol altına alınması için gereken tedbirleri de sıraladı. Tedbirler arasında şu da yer aldı: "En az iki, tercihen dört hafta boyunca temel/zorunlu/acil mal ve hizmet üretenler dışındaki bütün işlerde çalışmanın durdurulmasıyla ‘tam kapanma’ şarttır. Kapanma süresinde işçi, işsiz, küçük esnaf, emekli yurttaşlar ve kadınlar devlet tarafından desteklenmelidir."

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.