Waters’ın gitarı Nûdem’i bekliyor

Kültür/Sanat Haberleri —

Roger Waters

Roger Waters

  • Pink Floyd üyesi Roger Waters “kız kardeşimiz” diye hitap ettiği tutuklu Kürt sanatçı Nûdem Durak’a gitarlarından birini gönderdi. Cezaevi yönetimi gitarı Nûdem’e vermedi. Waters, Nûdem’e yönelik adaletsizliğe dikkat çekmek için bu kez dünyaca ünlü birçok sanatçıya imzalatacağı gitarı önümüzdeki haftalarda Türkiye’ye getirecek. 

MASİS HESKİF/ŞIRNAK 

Kürtçe şarkı söylediği için 22 Nisan 2015 yılında gözaltına alınıp ardından tutuklanan Sanatçı Nûdem Durak hakkında açılan iki ayrı davadan 19 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 33 yaşındaki Nûdem, cezaevi sürecinde kemik erimesi hastalığı ve ses tellerine ciddi zararları olan Graves (zehirli guatr) hastalığına yakalandı. Sesini kaybetme korkusu yaşayan Nûdem’in serbest bırakılması için Pink Floyd üyesi Roger Waters, Amerikalı oyuncu, yapımcı ve yazar John Kusack, oyuncu Mark Ruffalo, filozof Angela Davis gibi dünyaca ünlü isimler çağrıda bulundu. Noam Chomsky de, Nûdem’e verilen cezanın ağır bir adaletsizlik olduğunu belirten bir mesaj yayınlamıştı. Nûdem için “Free Nûdem Durak-Nudem İçin Adalet” kampanyası yürüten komite ve Nûdem Durak’ın kardeşi Firdevs Durak ile konuştuk. 

Tümüyle polisin kurgusu

Nûdem’in dosyasının bütünüyle polisin ve devletin bir kurgusu olduğunu belirten Free Nûdem Durak Komitesi, “Nûdem, Kürt halkının hakları doğrultusunda mücadele vermiş bir şarkıcı. İlk albümünü kaydedecekti. Cizre'de bir kültür merkezinde çocuklara müzik öğretmenliği yapıyordu. Bunun için cezalandırıldı ve sonuç 19 yıl hapis. Bu inanılmaz derecede acımasız, isim koyulamaz bir adaletsizlik” dedi. 

Kampanya nasıl başladı?

Nûdem’e özgürlük için ilk girişim, 2016 yılında Almanya'da "Song for Nûdem Durak" ismiyle ortaya çıktı. Bu kampanya 2015'ten bu yana tutsak olan Nûdem'in yaşadığı haksızlığa dikkat çekebilmek için elinden geleni yaptı, ancak bir süre sonra soluksuz kalınca 2020 yılında, farklı ülkelerden insanlarla birlikte “Free Nûdem Durak” kampanyası başlatıldı. Komite, “Uluslararası kamuoyunda farkındalık yaratmak, Nûdem Durak dosyasını, -ve elbette bu vesile ile Türkiye'deki tüm fikir tutsaklarının durumunu-, çevreleyen sessizliği kırmak istiyorduk. Çünkü aslında sorunun temelini de bu oluşturuyor: Nûdem Durak sözcükleri ve düşünceleri yüzünden 19 yıl hapis cezasına mahkum edildi” ifadelerini kullandı. 

İtalya’dan Guatemala’ya

Kampanya birçok isme ulaştı. Artan destek birçok ülkede Nûdem Durak'a ilginin artmasını da sebep oldu. Dünyanın dört bir yanından sanatçılar, aydınlar, aktivistler, sendikacılar... Şili, İtalya, Fransa, Cezayir, Yunanistan, Fas, Amerika, Güney Afrika, İngiltere, İrlanda, Tunus, Nijerya, İsveç, Korsika, Senegal, Danimarka, Almanya ve Guatemala’dan birçok ismin desteğiyle kampanya uluslararası bir boyut kazandı. Örneğin; Afro-Amerikalı feminist aktivist Angela Davis, İngiliz yönetmen Ken Loach, Amerikalı filozof-dilbilimci Noam Chomsky, Amerikalı antropolog David Graeber, eski Yunan Bakanı Yanis Varoufakis veya Pink Floyd'un kurucularından Roger Waters'ı sayabiliriz. 

Waters gitarını Nûdem’e gönderdi

Waters kampanyaya uzun nefesli bir proje ile katılıyor. Nûdem Durak için “O bizim kız kardeşimiz” diyen Waters, Durak’a cezaevinde müzik aletleri sağlanamamasının kabul edilemez olduğunu belirtti. Açıklama yapmakla sınırlı kalmayan Waters gitarlarından birini de Nûdem'e, cezaevine gönderdi.