Welthungerhilfe skandal projesini iptal etti

Dünya Haberleri —

11 Kasım 2020 Çarşamba - 23:55

  • Alman Cumhurbaşkanlığına bağlı Welthungerhilfe örgütü, gelen tepkiler üzerine  Efrîn’de çeteler için ‘ev inşa ve onarım’ projesini iptal etti.

 

Alman insani yardım kuruluşu Welthungerhilfe (Dünya Açlık Yardımı) Efrîn’e yerleştirilen çeteler ve aileleri için hayata geçirmek istediği projeyi iptal etti. Alman Cumhurbaşkanlığı çatısı altında faaliyet yürüten örgüt, artan tepkiler üzerine projeyi "temel prensipleri ile çelişebileceği yönündeki yüksek şüpheden" ötürü iptal ettiklerini duyurdu. 

Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin kontrolündeki yerleşim yerlerine yardım etmekten özellikle imtina eden Alman devleti ve ona yakın yardım kuruluşları, Suriye’de Türk devletinin ve cihatçı grupların işgal ettiği bölgelere ‘insani yardım’ adıyla para aktarmaya devam ediyor. Alman cumhurbaşkanlığına bağlı Welthungerhilfe örgütü, Türk devleti ve ona bağlı çetelerin işgali altında bulunan Efrîn’de 400 evi tamir etmeyi planladığı 'yardım' projesini büyük tepki ile karşılaşınca iptal etmek zorunda kaldı. Welthungerhilfe, sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yaparak, projeye yönelik eleştirileri ciddiye aldıklarını ve yaptıkları detaylı analizler sonucunda 400 evin tamirini öngören projeyi iptal etmeye karar verdiklerini duyurdu. Açıklamada, projeyi iptal kararının "bağımsızlık ilkesinin çiğnenmesi” şüphesinin yüksek olmasından dolayı alındığı belirtildi. 

İlk savunma: Mülteci projesi

Welthungerhilfe örgütünün Efrîn projesi ilk olarak Rojava ve Kuzey Suriye’de gerçekleşen insan hakları ihlallerini belgeleme Merkezi (Violation Documentation Center/Northern Syria) tarafından twitter üzerinden kanıtlarla beraber teşhir edildi. VDC-NSY, Welthungerhilfe örgütünün Antep’te bulunan şubesinin kendi internet sayfası ve sosyal medya hesaplarından Arapça olarak yayınladığı belgeleri deşifre etti. Belgelerde ilk olarak Efrîn’de 150 evin yenilenmesi öngörülüyor. Olayın ortaya çıkması ve sivil toplum örgütlerinin tepki göstermesi üzerine Welthungerhilfe adına yapılan açıklamada, projenin Efrîn’e göç etmek zorunda kalan mültecilere yardım amacı güttüğü savunuldu.

Kürtlerin evlerinde çeteler yaşıyor

VDC-NSY tarafından yapılan açıklamada ise Rusya, Türk devleti ve Suriye rejiminin anlaşması sonucunda Efrîn’in işgal edildiği belirtildi. Anlaşma gereği; Doğu Guta’dan getirilen kişilerin Efrîn’den zorla göç ettirilen 100 bin Kürdün yerine yerleştirildikleri belirtildi. Efrîn’de ise onarılması öngörülen evlerin, cihatçılar tarafından zorla yerinden göçertilen Efrînli Kürtlere ait olduğu ve bu evlerde Türkiye adına Suriye’de, Libya’da ve Azerbaycan’da savaşan cihatçılar ve ailelerinin yaşadığı belirtildi.

28 STÖ’den ortak açıklama

Welthungerhilfe’nin projesi deşifre edilince hem Suriyeli hem de uluslararası 28 sivil toplum örgütü bir araya gelerek ortak açıklama yayınladı. Tehdit Altındaki Halklar Örgütü (Gesellschaft für bedrohte Völker), Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün de içinde olduğu 28  imzacı kurumun ortak açıklamasında, projenin Efrîn’deki işgale destek anlamına geleceği kaydedildi. Açıklamada, "Öngörülen proje 'iyi niyetle' düşünülmüşse bile işgal, zorla yerinden edilme, zora dayalı demografik değişim ve özel mülkiyete saldırı gerçekliği, uluslararası hukuka, örgütünüzün asıl amaçları ile çelişiyor ve birliğinizin  dünyadaki 'bağımsızlık ve profesyonellik' prensiplerine zarar veriyor" denildi. 

Efrîn’den göçertilenleri görün

Açıklamada Welthungerhilfe eleştirilerek, örgütün sadece işgal altındaki Efrîn’de faaliyet yürüttüğü ve buraları desteklediği, Efrîn’den göçertilen yüz binlerce kişinin yalnız bırakıldığı belirtildi.

Efrîn’deki İnsan Hakları Örgütü’nün Sözcüsü İbrahim Şexo proje ile ilgili yaptığı açıklamada, "Bu evler, yerinden zor edilen ve Şehba’daki 5 kampta ve harabe evlerde yaşamak zorunda kalan Efrînliler için yapılmıyor. Bu insanlar çok kötü şartlar altında yaşıyor ve acil yardıma ihtiyaçları var" dedi. 

Yardım mülteci pazarlığının bir parçası mı?

Öte yandan projenin ortaya çıkması ile beraber sivil toplum örgütlerince, bu projenin Türkiye ve AB arasında yapılan anlaşmanın bir parçası olup olmadığı tartışılmaya başlandı. Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce yaptığı açıklamalarda birçok kez AB tarafından kendilerine işgal ettikleri Suriye topraklarında ev yapımı için söz verildiğini ve bu sözün yerine getirilmediğini ifade etmişti. Kısa süre önce Rojava yönetimi tarafından yapılan bir açıklamada da, Türkiye’nin Yunanistan sınırını açtığı dönemde, sınırı kapatma karşılığında SPD bürokratlarının "işgal edilen bölgelerde destek verme" önerisi yaptığı belirtilmişti. Dünya Açlık Yardımı örgütünün, SPD’li Frank-Walter Steinmeier’in başında bulunduğu Cumhurbaşkanlığına bağlı olduğu düşünülürse, bu önerinin Welthungerhilfe’nin projesiyle faaliyete geçirilmiş olabileceği tartışılıyor. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.