WTA, Çin turnuvalarını askıya aldı

Kadın Haberleri —

Peng Shuai / Foto: Afp

Peng Shuai / Foto: Afp

  • Kadınlar Tenis Birliği (WTA) Çinli tenisci Peng Shuai ile özgür iletişim kurulmasına izin verilmediği, baskı altında olduğu bir yerde turnuva düzenleyemeyeceklerini açıklayarak Hong Kong da dahil olmak üzere Çin’deki tüm turnuvaları askıya aldığını duyurdu.

Kadınlar Tenis Birliği (WTA), ülkesinin eski başbakan yardımcısı Zhang Gaoli tarafından cinsel tacize uğradığını açıklayan Çinli tenisçi Peng Shuai hakkındaki endişeleri nedeniyle Çin'deki turnuvaları durdurduğunu açıkladı.

Üst yönetici Steve Simon, WTA'nın internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, "Peng'in nerede olduğunu biliyoruz ancak özgür ve güvende olup olmadığı, sansüre ya da zorlamaya maruz kalıp kalmadığına dair ciddi şüphelerim var. WTA yapılması gerekenler konusunda başından beri netti. Peng Shuai'nin cinsel saldırı suçlamasıyla ilgili sansür olmaksızın tam ve şeffaf bir soruşturma için çağrımızı yineliyoruz." ifadelerini kullandı.

Çiftlerde 2013 Wimbledon ile 2014 Fransa Açık şampiyonluğu bulunan Peng'in iddiasının hasıraltı edilmesinden endişelendiklerini belirten Simon, şunları kaydetti: "Sonuç olarak Hong Kong da dahil Çin'deki tüm WTA turnuvaları, ikinci bir açıklamaya kadar askıya alınmıştır. Sporcularımızdan, Peng Shuai'nin özgürce iletişim kurmasına izin verilmediğini ve baskı altında olduğunu düşündüğümüz bir yerde yarışmalarını nasıl isteyebilirim. Çin istediğimiz adımları atmadığı sürece orada etkinlikler düzenleyerek oyuncularımız ve çalışanlarımızı riske atamayız.”

Ne olmuştu?

Çin'deki sosyal medya platformu Weibo üzerinden Zhang Gaoli tarafından üç yıl önce cinsel ilişkiye zorlandığını paylaşması sonrası 35 yaşındaki Peng'den, 3 hafta haber alınamamıştı. Çin devlet televizyonu ve gazetesinin Twitter üzerinden görüntülerini yayınladığı Peng, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach'la da görüntülü görüşme gerçekleştirmişti.

Kaynak: EURONEWS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.