Yanan ağaç değil insanlık!

Toplum/Yaşam Haberleri —

7 Ekim 2020 Çarşamba - 22:00

  • Cûdî ve Besta bölgelerinde çobanlık yapan Fethi İnal, bu yıl yaşanan yangınlardan kaynaklı hayvanlarını otlatacak alan bulmakta zorlandığını belirterek, “Yanan bir ağaç değil, insanlıktır” dedi. 

Şirnex merkez ve ilçe kırsallarında bulunan Gabar, Cûdî ve Besta bölgelerinde bu yaz aylarında yaşanan yangınlardan kaynaklı ormanlık alanlar büyük zarar gördü. Birçoğu Türk devletinin top atışları sonrası çıkan yangınlardan kaynaklı bölgedeki bağ ve bahçeler de küle döndü, canlıların yaşam alanları yok oldu. Yangınlara müdahale etmek isteyenlere ise, çoğu kez “güvenlik” gerekçesiyle izin verilmedi. Meralarda otlatılan hayvanlar da bu durumdan nasibini aldı. 
 
Otlatacak yer kalmadı
 
Kentte yıllardır çobanlık yapan Fethi İnal, Cûdî ve Besta bölgelerinde yaşanan yangınlardan kaynaklı hayvanları otlatacak alan bulmakta zorlandığını dile getirdi. Her yıl bahar aylarında söz konusu bölgelere hayvan otlatmaya gittiğini aktaran İnal, “Sabahın ilk ışıkları ile uyanıyorum, hayvanları alarak yola çıkıyorum. Köyümüz, Cûdî ve Besta bölgelerinin tam ortasında. Bu yıl her yer yandı. Hayvanları otlatabileceğimiz yer kalmadı” diye konuştu. 

3 aydır yanıyor

Ormanlık alanların her yıl yakıldığına dikkati çeken İnal, "Yangına müdahale etmeye çalışıyoruz ama engelleniyoruz. Hayvanlarımızı yangın çıkan yerlerden uzak bir yere götürmek istediğimizde ise, 'yasak' diye engelleniyoruz. Bölgede yeşil alan kalmadı. Bu bölge yaklaşık 3 aydır yanıyor. Ben hiçbir zaman böyle bir yangın görmedim" dedi. 

Hayvancılık kalmayacak
 
Bölge sakinlerinin geçimini hayvancılık yaparak sağladığını dile getiren İnal, “Ama bu ağaçlar ve otlar da yanarsa hayvancılık adına bir şey kalmayacak. Bu olmazsa nasıl geçineceğiz? Yangınlardan kaynaklı geçimini sağlayamayan halk ya göç ediyor ya da çocuklarını batıya çalışmaya gönderiyor. Bu yangınlar derhal durmalıdır" diye seslendi. 
 
Kimse felaketin farkında değil
 
Yangınlardan sadece ağaçların değil bütün canlıların zarar gördüğünü belirten İnal, şöyle devam etti: “Türkiye'nin batısında bir ağaç kesildiğinde insanlar kıyameti kopartıyor. Ama söz konusu Kürtlerin doğası olunca herkes sağır ve dilsiz. Burada binlerce ağaç yandı ve halen de yanıyor. Yıllardır bu bölgede yeşeren otlar gelecek baharda yeşermeyebilir. Ama kimse bu felaketin farkında değil. Yanan bir ağaç değil, insanlıktır. Herkesin bu yangını görmesi ve duyurması gerekiyor." MA/ŞIRNEX

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.