Yanomamiler tehdit altında

Toplum/Yaşam Haberleri —

29 Haziran 2020 Pazartesi - 12:58

Brezilya’da Amazonlar’da yaşayan ve dış dünyadan izole olan son büyük yerli kabile olan Yanomami kabilesi, yağmur ormanlarının kalbindeki kaçak altın madenleri nedeniyle tehlike altında.

Venezuela sınırında bulunan ve yaklaşık olarak Portekiz kadar büyüklüğe sahip olan koruma altındaki bölgede yaklaşık 27 bin yerli yaşıyor.

Bölgede bulunan değerli madenler, özellikle altın, nedeniyle yağmur ormanları ve yerliler büyük bir risk altında.

Reuters’ta yer alan habere göre, altın arayanlar son yıllarda hızla bölgeye akın ederek getirdikleri ölümcül hastalıklar ve nehre bıraktıkları zehirli atıklarla Amazonları yok etmeye başladılar.

Yok edilen bölgede yaşayan Yanomami kabilesinin yerlileri, bulundukları alanda yaklaşık 20 bin kaçak madencinin olduğunu ifade ederek, 2018 seçimlerinde başkan seçilen aşırı sağcı Jair Bolsonaro’nun ardından kaçak altın arama faaliyetlerinin daha da arttığını belirttiler.

Reuters elde ettiği uydu görüntüleriyle son 5 yılda bölgedeki kaçak altın arama faaliyetlerinin 20 kat arttığını yazdı. Haberde özellikle Uraricoera ve Mucajai Nehir’leri arasında altın arama falieyetlerinin arttığını, bu alanın da bin futbol sahasından daha büyük olduğu belirtildi.

Bölgede kaçak yollarla altın arayan madenciler de yerlilere başta sıtma olmak üzere birçok bulaşıcı hastalık getiriyor.

Ayrıca son süreçte tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını Yanomami kabileleri için de büyük bir tehdit. Yanomami yerlileri arasında şu ana kadar 160’dan fazla kişiye Covid-19 bulaşırken, 5 kişi yaşamını yitirdi.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.