Yaralarımızı birlikte saralım

Yurt Dışı Haberleri —

1. Maraş Festivali

1. Maraş Festivali

  • Almanya’nın Leverkusen kentinde 1. Maraş Festivali yapıldı. Depremin yaralarını sarmak için dayanışmayı büyütme çağrısı yapılan festivalde Leverkusen Büyükşehir Belediye Başkanı Uwe Richrath, "Sizinleyiz, dayanışmamız sürecek" mesajı verdi.

1. Maraş Festivali 31 Mayıs-1 Haziran tarihlerinde Almanya'nın Leverkusen kentindeki Ostermann-Arena'da yapıldı. Maraş Demokratik Dernekler Federasyonu (MARDEF) tarafından "Depremle Dayanışma" adı altında gerçekleştirilen festival Avrupa’nın farklı kentlerinde yaşayan Maraşlıları bir araya getirdi.

Depremde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşuyla başlayan festivalde ilk olarak Hekim Sefkan ve Serhat Med "Erdhej" isimli deprem ağıdını seslendirdi. Ardından MARDEF eşbaşkanları Mehmet Üstek ve Hatice Sonzamancı ve yöre derneklerinin temsilcileri festivale katılanları selamladı.

 

 

Gençler için istihdam alanı yaratalım

Pazarcık Belediye başkanı Haydar İkizer deprem sonrası yaşananları aktardı. İkizer, yerel seçimde Avrupa'da kendisini destekleyen Pazarcıklılara da desteklerinden dolayı teşekkür etti. İstihdam sorunundan dolayı gençlerin Pazarcık'ı terk etmek istediğini belirten İkizer, yatırımcılara çağrıda bulunarak, “Gençlerimize istihdam alanı yaratmak, yatırım yapmak gerekiyor. Yatırımlarınız için her türlü desteği ben sağlayacağım, güvenceyi ben sağlayacağım. Bizi yalnız bırakmayın" dedi. Pazarcık’ta 8-9 Ağustos’ta bir festival düzenleyecekleri duyurusunu da yapan İkizer, Pazarcıklıları davet etti.