Yasağın 27. yılında online etkinlik

Diaspora Haberleri —

9 Kasım 2020 Pazartesi - 20:05

  • Kürt Enformasyon Merkezi Civaka Azad, PKK yasağının 27. yıldönümü vesilesiyle bir dizi online etkinlik organize edecek.

 

Almanya’da PKK yasağı 26 yılı geride bırakıyor. 26 Kasım 1993 yılında dönemin İçişleri Bakanı Manfred Kanther’in imzasını taşıyan yasaklamadan bu yana Kürtler sistematik olarak baskı ve kriminalizasyona maruz kalıyor. Kürt Enformasyon Merkezi Civaka Azad, PKK yasağının geçmiş ve sonuçlarına daha yakından bakmak için online etkinlikler düzenliyor. Etkinliklerde, Almanya’daki PKK yasağının tarihçesi, yasağın yarattığı sonuçlar ve bu alanda verilen siyasi, hukuki mücadele ele alınacak.

100 yıllık işbirliğin sonucu

PKK yasağının 100 yılı aşkın süredir devam eden Alman-Türk ortaklığının bir sonucu olduğunun altını çizen Civaka Azad, "Kürtler kendi ülkeleri dışında hiçbir yerde Almanya’daki kadar sistematik bir baskı ve kriminalizasyon politikasına maruz kalmıyor. PKK yasağı, Kürt toplumunun Almanya'da siyasete katılım hakkını gaspetmekle kalmıyor, aynı zamanda Kürt sorununun siyasi çözümüne de engel teşkil ediyor" açıklamasında bulundu. Bu yasakla birlikte Alman hükümetinin, Türk devletinin Kürt özgürlük hareketine karşı savaşına aktif destek sağlamakla kalmayıp aynı zamanda Almanya’daki en büyük göçmen gruplardan biri olan Kürtlere de ayrımcılık yaptığının altını çizdi.

12-19-26 Kasım’da

Civaka Azad tarafından gerçekleştirilecek online etkinliğin ilki 12 Kasım Perşembe günü saat 19.00’da yapılacak. Kürt siyasetçi, KNK eski Eşbaşkanı Nilüfer Koç ile Almanya’daki PKK yasağının arka planı, tarihi ve etkileri hakkında konuşulacak.

19 Kasım Perşembe günü ise "129b, Almanya’daki Kürt hareketine yönelik yasal zulüm" başlıklı online panele konuşmacı olarak bu tür davaları yakından takip eden Avukat Edith Lunnebach, Cumhuriyet Avukatlar Derneği (RAV) Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Dr. Peer Stolle ve Kürt siyasetçi Mehmet Demir katılacak.

26 Kasım Perşembe günü ise "PKK yasağına karşı ne yapılabilir" sorusu masaya yatırılacak. Panele konuşmacı olarak katılacak isimler ise şunlar: Cumhuriyet Avukatlar Derneği (RAV) Başkanı Avukat Lukas Theune, Schleswig-Holstein eyalet parlamentosundan SSW Başkanı Lars Harms ile Azadî Hukuki Bürosu’ndan Monika Morres.

Güney Schleswig Seçmen Birliği (SSW) Başkanı Harms geçtiğimiz Şubat ayında Almanya’nın PKK yasağının kaldırılmasını ve AB’nin 'terör örgütleri listesi’nden çıkarılmasını talep etmişti. Bu öneriyi İçişleri ve Hukuk Komisyonu inceleme gereği görmeden reddetmişti. Karara tepki gösteren Harms, "PKK yasağının somut olaylarla değil, ideolojik olduğu bir kez daha görüldü" açıklamasında bulunmuştu.

Civaka Azad’ın online etkinliklerini 'Youtube-Channel" üzerinden takip etmek mümkün.

HABER MERKEZİ